Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ćma ucisza komary
Autor Wiadomość
kffiatek

Zainteresowanie grupą: Frenatae
Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 1
Skąd: z doświadczenia
  Wysłany: 2007-08-26, 19:57   Ćma ucisza komary

Historia moich kontaktów z motylami jest krótka jak edukacja w szkole podstawowej i LO - znaczy widziałem kilka w gablotach. Czasem też udaje mi się złapać jakiegoś kolorowego w 2 ręce i potem cieszyć się tym, że leci jak go puszczam.

Jednak ostatnio...
...leżałem w nocy na łóżku. Każdy z Was pewnie słyszał w nocy brzęczenie komara. Każdy wie jak nieprzyjemny jest to dźwięk. Taki komar zwykle brzęczy aż wstanę i go kapciem przymocuję do sufitu. Jednak tym razem było inaczej. Komar zabrzęczał przez chwilę, po czym... usłyszałem trzepot skrzydeł i brzęczenie ucichło. Sytuacja powtórzyła się jeszcze 2 razy zanim zaciekawiło mnie to do tego stopnia, żeby wstać i zobaczyć, co ucisza moich oprawców. I nie uwierzycie co zobaczyłem! Ćma. Normalna taka, szaro-bura. Siedziała na suficie! To ta ćma zeżarła komary! Długo nie myśląc, wklepałem w wikipedii "ćma", żeby upewnić się czy w zakres menu tych stworzeń wchodzą komary. I wiecie co? Moje przypuszczenia potwierdziły się!
Miąłem tą ćmę jeszcze w pokoju kolejnej nocy, a potem uciekła niestety.

I tu moje pytanie. Skąd się bierze takie ćmy? Można je gdzieś zanabyć, czy trzeba sobie samemu nałapać? Może się karmi tymi przemiłymi stworzonkami jakąś modliszkę czy innego dziada i sprzedają je w słoikach? Chętnie bym kupił kilka na próbę.

I jeszcze drugie pytanie. Co zrobić, żeby nie uciekały przez otwarte okno? Czytałem trochę forum i widziałem, że macie kwiatki do zwabiania motyli, ale czy są jakieś rzeczy do wabienia ciem?

Uprzedzając dobre rady, od gazów bojowych boli mnie głowa, brzęczyki nie dają mi spać, a smarowanie się co noc offem jest niewygodne. Taki trzepot skrzydeł czuwającej nad moim spokojnym snem byłby dodatkowo bardzo odprężający.

Pozdrawiam
 
   
robertryba_2005


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera/Coleoptera i inne
Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 86
Skąd: Branice
Wysłany: 2007-08-26, 21:32   

W Polsce nie ma owadożernych ciem ani motyli ;) Więc ta ćma napewno nie zjadła tych komarów.
Cytat:
Długo nie myśląc, wklepałem w wikipedii "ćma", żeby upewnić się czy w zakres menu tych stworzeń wchodzą komary. I wiecie co? Moje przypuszczenia potwierdziły się!

Jestem bardzo ciekawy gdzie to znalazłeś :shock:

Skoro owadożerne ćmy nie istnieją to nie można ich kupić itp. A co do innych srodków na komary to nie słyszałeś nigdy o czymś takim jak moskitiera na okna ? Jest to taka drobna siateczka która się montuje na oknach uniemożliwiająca dostanie się do domu żadnych komarów ani ciem.

Rownież Pozdrawiam.
 
 
   
justka 

Zainteresowanie grupą: zawisaki
Dołączyła: 13 Sie 2007
Posty: 9
Skąd: Łodz
Wysłany: 2007-08-26, 22:03   

Ja rowniez polecam najbardziej skuteczna moskitiere-siatke w oknie ;)
Mam ja juz 2-gi rok i jest skuteczna,choc komary potrafia wleciec drzwiami,podczas wchodzenia do mojego pokoju :D .
Jezeli mas cale mieszkanie na wlasnosc,polecam zalozyc w kazdym oknie ktore chcesz na wieczor otworzyc.
Ja nawet w zime siatki nie zdejmuje i przezyla juz 2 lata.
Czarna jest bardzo dobra bo z zewnatrz jej nie widac,ciemno zielona bedzie rownie dobra.
Pozdrawiam.
 
 
   
Adam Larysz 


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 785
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2007-08-27, 06:53   

Widzę, że kolegę kffiatek'a męczą komary - to proponuję cały czas chodzić w moskitierze, a i łóżeczko też w nią zaopatrzyć na noc :mrgreen:
_________________
Motyle Górnego Śląska
http://www.lepidoptera.slask.pl/
 
   
Wojtek Guzik 


Zainteresowanie grupą: zawisaki
Wiek: 30
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 128
Skąd: Krosno
Wysłany: 2007-08-27, 12:57   

W wikipedii rzeczywiście popełniono straszny błąd :? Napisane jest tam , że : Ćmy żywią się głównie meszkami, mszawicami oraz komarami, rzadziej molami...zresztą niżej wspomniane jest ze pobierają nektar z kwiatów :wink:
 
   
SiejeOwies 


Zainteresowanie grupą: dzienne + fotografia
Wiek: 36
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 614
Skąd: Białystok
Wysłany: 2007-09-05, 19:07   

może to był nietoperz ;>
_________________
Krzysiek

zdjęcia - http://foto.moon.pl/uzytk...nick/SiejeOwies
moja mała przyrodnicza galeria - http://www.dezerter.w.tkb.pl/galeria/
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka