Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Samołówki świetlne
Autor Wiadomość
Tomasz Paszkowski 

Zainteresowanie grupą: sphingidae
Wiek: 37
Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 34
Skąd: Włodawa
  Wysłany: 2008-03-15, 00:38   Samołówki świetlne

Witajcie! Mam bardzo ważne pytanie, z którym nie mogę się niestety sam uporać. Chcę wykonać serię badań fauny motyli właśnie z użyciem samołówek wabiących motyle do światła. Jednocześnie będę korzystał z kilku tego typu samołówek, i tu dodam że będą one bez opieki aż do rana poza miastem. Z powyższych przyczyn i względów ekonomicznych nie chcę używać akumulatorów, bo w przypadku kradzieży - zbankrutuję.

Czy można używać jako źródła światła kilku diod LED? Domyślam się że nie wytwarzają one promieni UV i nie wiem czy takie światło rzucone na ekran cokolwiek przywabi.

I pytanie drugie - czy ktokolwiek zna tani sposób na zapewnienie źródła energii dla żarówki z możliwością ładowania i wielokrotnego użytku wykluczając akumulator i podłączenie do sieci energetycznej?
Z góry dzięki za wszelkie info![/b][/u]
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2008-03-15, 18:13   

Problem w tym, że samołówki nie mają typowego ekranu, oświetlonego źródłem światła. Nawet kilka diod LED to za mało. Jakieś efekty być może będą (kilka motyli za noc), ale to niewiele. Korzystne byłoby zastosowanie świetlówek UV, ale tu już potrzebne jest źródło zasilania o wiekszej mocy (akumulator to minimum). Gdyby istniały tanie źródła energii o większej mocy, pewnie by je dawno zastosowano w napędach samochodów :smile: .
_________________
Antek
 
 
   
Adam Larysz 


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 785
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2008-03-15, 18:40   

Co Ci mogę poradzić z własnego doświadczenia - jesli masz samołówkę, to najlepiej w miejscu gdzie zamierzasz łapać znajdż sobie jakąs leśniczówkę, czy inne podobne miejsce u kogoś znajomego i tam świeć - tam i bezpieczniej, a zawsze też można zapalić rtęciówkę jakby co.
_________________
Motyle Górnego Śląska
http://www.lepidoptera.slask.pl/
 
   
Tomasz Paszkowski 

Zainteresowanie grupą: sphingidae
Wiek: 37
Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 34
Skąd: Włodawa
  Wysłany: 2008-03-15, 22:18   

Dziękuję. W takim układzie pozostaje do maja korzystać z samołówek pokarmowych, a potem znaleźć inne rozwiązanie. Pozdrawiam:)
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka