Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"Ciekawostki"
Autor Wiadomość
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2004-10-27, 21:35   "Ciekawostki"

Jeśli chcesz coś dodać do treści tego działu, lub wyrazić swą opinię na jego temat, to odpowiedz na tą wiadomość.
 
 
   
Damian 
Lepidoptera


Zainteresowanie grupą: Rhopalocera i Heterocera
Wiek: 36
Dołączył: 17 Paź 2004
Posty: 62
Skąd: Nowa Sól
  Wysłany: 2005-03-11, 23:33   Nowinki

Witam!
Nie wiedziałem z początku czy pisać to w dziale ciekawostki, ale mysle, że nie był to zły wybór.Chciałbym i myśle, że taki pokrewny dział jak Nowinki z takich dziedzin nauk jak entomo, czy lepidopterologia byłby wskazany, zwłaszcza zwrócony w strone nowych odkryć gatunkowych, rodzajowych itd.Niedawno(rok temu) w wiadomościach (już nie pamiętam jakich) mówili o nowm gatunku pawicy(nie w Polsce, ale na świecie).Zapewne mało osób o tym się dowiedziało, więc pomyslałem o takim dziale który by to umorzliwiał i najciekawsze odkrycia prezętował.Byłyby to odkrycia z całego świata.Przecież codziennie się odkrywa nowe gatunki, to czemu by ich nie zaprezętować..hmm..wydaje się łatwe?
Jest tylko jedem problem, kto by to redagował i uzupełniał w nowe informacje?
Ale myśle, że pomysł nie najgorszy i możnaby go zmodyfikować pod nasze realia.
Pozdrawiam
Damian Bruder
 
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2005-03-15, 13:10   Nowinki motylarskie

Cześć Damian!

Pomysł dobry :) Jak sam wspomniałeś potrzeba chętnych do redagowania...

Ale : Możnaby zrobić dział forum "Nowinki" i tam KAŻDY zainteresowany mógłby wpisywac doniesienia o których sam usłyszał. W ten sposób ciężar zdobywania materiałów rozłożyłby się na samych czytających. Co Ty na to?

Do wszystkich zainteresowanych :
Jeśli macie już jakieś ciekawe informacje (nawet nienajnowsze - mozna zrobić z tego archiwum wydarzeń) to napiszcie o tym w odpowiedzi na ten post.

Jeśli takie posty będą, to nowy dział zostanie stworzony.
Pozdrawiam i czekam na Wasze wieści.
Sławek
 
 
   
Damian 
Lepidoptera


Zainteresowanie grupą: Rhopalocera i Heterocera
Wiek: 36
Dołączył: 17 Paź 2004
Posty: 62
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2005-03-16, 14:27   

Cytat:
Ale : Możnaby zrobić dział forum "Nowinki" i tam KAŻDY zainteresowany mógłby wpisywac doniesienia o których sam usłyszał. W ten sposób ciężar zdobywania materiałów rozłożyłby się na samych czytających. Co Ty na to?


Dziękuje bardzo za poparcie :) Nie wiedziałem, czy pomysł ma szansę zaistnienia.
Co do tego działu to się zgadzam w 100% i myślę, że te informacje, jakoś ładnie zsumowane, możnaby było przenieść na motyle.info do działu "Ciekawostki", a te nowinki do poddziału(a to już zadanie moderatora :wink: i jego inwencji twórczej)

Wydaje mi się, że ten dział za szybko nie będzie się rozwijał, bo takie informacje, (o nowych gatunkach) zwłaszcza ze świata są trudne do znalezienia.Ale nadewszystko powinien ten dział powstać.

Cytat:
Jeśli takie posty będą, to nowy dział zostanie stworzony.


Właśnie, oby było ich jak najwięcej.
Pozdrawiam
Damian Bruder
 
 
   
gumis.k@interia.pl
Gość
Wysłany: 2005-09-30, 17:09   

:P Uważam ze wasz portal jest mało przejrzysty i za dużo informacji na pierwszy żut oka,coś trzeba zmienieć czyżnie?! :shock:
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2005-09-30, 17:16   

Zależy od preferencji oglądającego.
A jak Ty byś to rozwiązał/a?
Jestem otwarty na wszelkie propozycje :-)
 
 
   
Beni 182 

Zainteresowanie grupą: DuzeMotyleDzienneInocne,preparowanie,hodowla
Wiek: 38
Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 32
Skąd: Skarżysko
Wysłany: 2006-01-22, 22:19   

Nie prawda portal jest bardzo przejżysty :P .Jednej narazie (tylko jednej! :) ) rzeczy mi brakuje we wszystkich portalach-działu sprzedaży owadów.Jest co prawda na entomonie ale mógł by być znacznie lepszy(tam jest zbyt podzielony:giełda,ogłoszenia,giełda/wymiana,dział wymiany-i po co to wszystko?).Myślę, że najlepszy by był taki jak jest na phasmodei.Każdy w temacie by pisał czego dotyczy temat a po wejściu w temat by się dokładnie dowiadywał za co i jak itd.oczywiście dział giełdy dotyczył by tylko(!) motyli-najlepiej żywych i preparowanych.Przecież jak się chce coś oddać to można w temacie napisać,uważam że nie ma potrzeby tworzyć 5 miejsc wymiany/sprzedaży .Ułatwiło by to znacznie hodowle bo czasem mamy tylko jednego osobnika danego gatunku i szybko jest potrzebna płeć przeciwna.Wchodziło by się do niego ze strony głównej.Jest szansa na takie coś? :)
 
 
   
Gość

Wysłany: 2006-04-08, 16:36   

Beni 182 napisał/a:
Nie prawda portal jest bardzo przejżysty :P .Jednej narazie (tylko jednej! :) ) rzeczy mi brakuje we wszystkich portalach-działu sprzedaży owadów.Jest co prawda na entomonie ale mógł by być znacznie lepszy(tam jest zbyt podzielony:giełda,ogłoszenia,giełda/wymiana,dział wymiany-i po co to wszystko?).Myślę, że najlepszy by był taki jak jest na phasmodei.Każdy w temacie by pisał czego dotyczy temat a po wejściu w temat by się dokładnie dowiadywał za co i jak itd.oczywiście dział giełdy dotyczył by tylko(!) motyli-najlepiej żywych i preparowanych.Przecież jak się chce coś oddać to można w temacie napisać,uważam że nie ma potrzeby tworzyć 5 miejsc wymiany/sprzedaży .Ułatwiło by to znacznie hodowle bo czasem mamy tylko jednego osobnika danego gatunku i szybko jest potrzebna płeć przeciwna.Wchodziło by się do niego ze strony głównej.Jest szansa na takie coś? :)


Panie Sławomirze uważam, to dobry pomysł. Pan jest tu administratorem i to Pan powinien wyrazic swoją opinie ,,Co pan o tym sądzi?" Ja to całkowcie popieram, taki dział się przyda :!:
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-06-14, 07:52   

dopisane do listy "do zrobienia".
 
 
   
ots128 
ZaWiSaKi moja pasja


Zainteresowanie grupą: Motyle Nocne i inne
Wiek: 38
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 108
Skąd: Lublin/Przemyśl
Wysłany: 2006-06-18, 08:39   

radziłbym dodać do ciekawostek :

Żyjące na Hawajach ćmy z rodzaju Eupithecia (rodz: Geometridae) (E. staurophragma i E. orichloris) mają gąsienice będące drapieżnikami polującymi na drobne owady. Ofiara zostaje pochwycona w utworzony z przekształconych odnóży tułowiowych kosz. Atak trwa zaledwie 1/12 sekundy.

Bezkolczy śnieżyczek (Acentria ephemerella rodz. Pyralidae) to motyl którego gąsienice żyją pod wodą. Ponadto u tego gatunku występują dwie formy samic uskrzydlona - żyjąca na lądzie oraz o zredukowanych skrzydłach żyjąca pod wodą.

Występujące także w Polsce sówkowate (Noctuidae) takie jak Mamestra brassicae i Cosmia trapezina mogą uzupełniać swoją dietę innymi gąsienicami, często również swojego gatunku dlatego można je nazwać „kanibalami”

Południowoamerykańskia omacnica (Pyralidae). Cryptoses choloepi związana jest z leniwcem trójpalczastym. Postacie dorosłe żyją w sierści leniwca, natomiast gąsienice odżywiają się jego odchodami.

Gąsienice korowódki śródziemnomorskiej (Thaumetopoea pityocampa) w swoich włoskach mają białko o właściwościach parzących, taumatopeinę, która może powodować stany zapalne skóry, a nawet owrzodzenia i wtórne zakażenia ropne.

Gąsienice południowoamerykańskiej pawicy (Saturniidae) Lonomia achelous, dysponują substancją fibrynolityczną i mogą powodować u zwierząt trwające nawet do czterech tygodni krwawienie, między innymi z nosa i skóry.


ii tyle :D
_________________
[ ... ]
 
 
   
Kasik 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Dołączyła: 15 Sie 2007
Posty: 19
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-08-15, 17:09   

Czym się różnią motyle od ciem?

Choć wiele osób odróżnia ćmy od motyli na podstawie ubarwienia (motyle są zwykle bardziej kolorowe), istnieją pewniejsze cechy rozpoznawcze. Ciało motyli jest szczupłe, zaś ciem - pękate. Jeszcze lepszą (choć mniej widoczną na pierwszy rzut oka) cechą jest kształt czułków. Czułki motyli są długie, cienkie i zakończone zgrubieniem, podczas gdy czułki ciem są włochate lub pierzaste. Większość ciem lata w nocy, motyle natomiast są aktywne w dzień. Nie wszystkie gatunki dokładnie pasują do tych reguł. Ćmy należące do powszelatkowatych są na przykład aktywne w ciągu dnia, a ich czułki bardziej przypominają czułki motyli niż ciem. Mają jednak pękate ciało i są zwykle ciemno ubarwione.
_________________
Cześć miło mi jestem Kasia kosmetyka poznań
Lubię się też dużo śmiać gify
 
   
Robert Rosa 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 07 Maj 2007
Posty: 129
Skąd: Piła
Wysłany: 2007-08-16, 18:02   

Kasik napisał/a:
Ćmy należące do powszelatkowatych są na przykład aktywne w ciągu dnia, a ich czułki bardziej przypominają czułki motyli niż ciem. Mają jednak pękate ciało i są zwykle ciemno ubarwione.


Hmmmmm......... ach ta systematyka, tysz ij nie lubiem... :wink:
 
 
   
grzegorzb

Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 150
Skąd: WAW
Wysłany: 2007-08-17, 08:27   

gumis.k@interia.pl napisał/a:
Uważam ze wasz portal jest mało przejrzysty i za dużo informacji na pierwszy żut oka,coś trzeba zmienieć czyżnie?!

no pewnie że trzeba zmienić -w twoim przypadku - konieczny zakup słownika języka polskiego - jak opanujesz to pogadamy.
:twisted:
Kasik napisał/a:
Ćmy należące do powszelatkowatych są na przykład aktywne w ciągu dnia,

Co to za BEŁKOT????? :evil: czy myślisz czasami zanim coś napiszesz????
 
   
Comes 


Zainteresowanie grupą: motyle latające w dzień
Dołączył: 02 Lip 2007
Posty: 256
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-08-17, 10:12   

Post gumis.k@interia.pl był wysłany: 2005-09-30, 18:09 - czyli prawie dwa lata temu.
Wydaje się, że chyba już zapomniał o tym forum, a może jest zajęty studiowaniem ortografii. :lol:
Ogólnie jednak zgadzam się z Tobą. :wink:
 
 
   
SAnSI 

Zainteresowanie grupą: })i({..:..})i({
Wiek: 38
Dołączyła: 16 Sie 2007
Posty: 5
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2007-08-17, 10:37   

Widze ze nie potraficie uszanować osoby, która ma problemy z pisownia niestety ta choroba u niektórych nie jest uleczalna wiec nie powinno się wytykać błędów, bo to sprawia duża przykrości wiele osób chciałoby pisać normalnie i się wydaje ze piszą, ponieważ oni nie widzą błędów[/b]
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka