Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Motyle na Zakrzówku
Autor Wiadomość
mariusz4 

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-11-05, 22:15   Motyle na Zakrzówku

Czytaliscie moze o Zakrzówku? http://miasta.gazeta.pl/k...od_kloszem.html

Ciekawy temat do dyskusji.
 
   
SiejeOwies 


Zainteresowanie grupą: dzienne + fotografia
Wiek: 36
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 614
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-11-07, 00:24   

"motyla modraszkowego" ;) ktoś może napisać które to gatunki?

i znowu gadają o rekompensatach w miejsce ewentualnych inwestycji....
_________________
Krzysiek

zdjęcia - http://foto.moon.pl/uzytk...nick/SiejeOwies
moja mała przyrodnicza galeria - http://www.dezerter.w.tkb.pl/galeria/
 
 
   
rafal celadyn 
Rafał Celadyn

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Wiek: 49
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 82
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2008-11-07, 15:19   

SiejeOwies napisał/a:
ktoś może napisać które to gatunki?

Pewnie chodzi o L.helle ...
SiejeOwies napisał/a:
znowu gadają o rekompensatach w miejsce ewentualnych inwestycji....

i to jest najbardziej prawdopodobne :???:
 
   
Piotr Skórka 
Skorka


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 4
Skąd: Kraków, Tarnów
Wysłany: 2008-11-10, 00:35   

Na całym obszarze Natury 2000 w tym rejonie (bo Zakrzówek wg planow jest tylko częscią tego obszaru Naturowego) występują licznie cztery gatunki naturowe: Maculinea teleius, M. nausithous, L. helle i L. dispar.
Mała dygresja: słyszałem, że miejscowa ludność będąca w posiadaniu dzialek na tym terenie jest bardzo negatywnie nastawiona do pomyslu natury 2000 na tym terenie (z oczywistych wzgledow) i zdarzaja sie nawet akty agresji w stosunku do biologow, ktorzy tam czasami chodza/pracuja :). Szczególnie narażone sa osoby z siatkami entomologicznymi ;)
 
   
Klaus 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne, microlepidoptera
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-11-10, 01:27   

Piotr Skórka napisał/a:
Mała dygresja: słyszałem, że miejscowa ludność będąca w posiadaniu dzialek na tym terenie jest bardzo negatywnie nastawiona do pomyslu natury 2000 na tym terenie (z oczywistych wzgledow) i zdarzaja sie nawet akty agresji w stosunku do biologow, ktorzy tam czasami chodza/pracuja :). Szczególnie narażone sa osoby z siatkami entomologicznymi ;)


Rozmawiałem z pewną osobą, która ma na terenie naturowym działkę i powiedziała, że ma obawy, czy będzie można tam coś zbudować czy działkę sprzedać.

Jak łapaliśmy modraszki to nie spotkałem się z agresywnym nastawieniem ludzi, niektórzy się tylko pytali co robimy.

Na łąkach przy samym Zakrzówku występuje M. nausithous, M. teleius i Lycaena dispar. (Nawiasem mówiąc w tym roku najwięcej L. dispar było pod koniec sezonu. Gatunek sobie dobrze radzi. Znalazłem jajeczka na Rumex obtusifolius na Zakrzówku na polance koło zdegradowanego grądu.)
Na pozostałej części proponowanego terenu Natura 2000 są te trzy powyższe, oraz L. helle i M. alcon

Ogólnie to nie podoba mi się perspektywa zabudowy ulic Wyłom i św. Jacka, bo stracą swój charakter rekreacyjny. Zabudowa zaburzy także krajobraz Zakrzówka. Ale niestety program Natura 2000 skupia się na wybranych elementach wskaźnikowych a tutaj są to nasze modraszki, których na łąkach Zakrzówka nie występuje masowa ilość a i stan siedliska jest gorszy niż na pozostałych częściach obszaru, również wchodzi w grę położenie krańcowe łąk Zakrzówka w stosunku do obszaru występowania modraszków toteż pojawiło się rozwiązanie dopuszczające zabudowę a w zamian zobowiązujące firmę Gerium do przyczynienia się do poprawy jakości tych siedlisk, które są najcenniejsze.
 
 
   
Piotr Skórka 
Skorka


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 4
Skąd: Kraków, Tarnów
Wysłany: 2008-11-13, 23:42   

Klaus napisał/a:
Ale niestety program Natura 2000 skupia się na wybranych elementach wskaźnikowych a tutaj są to nasze modraszki, których na łąkach Zakrzówka nie występuje masowa ilość a i stan siedliska jest gorszy niż na pozostałych częściach obszaru, również wchodzi w grę położenie krańcowe łąk Zakrzówka w stosunku do obszaru występowania modraszków toteż pojawiło się rozwiązanie dopuszczające zabudowę a w zamian zobowiązujące firmę Gerium do przyczynienia się do poprawy jakości tych siedlisk, które są najcenniejsze.


No niestety, niszczenie najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo fragmentów Krakowa stało sie codziennoscią. Wyglada na to ze faktycznie może powstać tam dosc szpetne osiedle. Szkoda, że w programach Natury 2000 kladzie sie tak ogromny nacisk tylko na gatunki z dyrektywy siedliskowej - na takim Zakrzowku przeciez, wystepuje sporo innych rzadkich gatunkow w skali Polski, a nie tylko czerwończyki i modraszki.
 
   
Klaus 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne, microlepidoptera
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 16
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-01-23, 21:34   

Artykuł z Dziennika Polskiego z przed dwóch dni:

"PRZYRODA. Cztery obszary w Krakowie, na których występuje zagrożony wyginięciem motyl modraszek, prawdopodobnie nie zostaną wpisane do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 i będą mogły powstawać tam inwestycje..."

Informacje, które podano w artykule są bardzo nieprecyzyjne i niebezpieczne. Zafałszowano fakty, napisano o motylu modraszku; przeciętny czytelnik pomyśli, że chodzi tylko o jeden gatunek, a gatunków występujących na Zakrzówku jest 3. Teren najbliżej Kobierzyna nie wchodził do obszaru naturowego, najprawdopodobniej chodzi o południowy fragment skotnicki położony na wschód od autostrady, z którego rzeczywiście zrezygnowano. Pisanie o wyłączeniu łąk Kostrzy z obszaru nie jest do końca zgodne z prawdą, gdyż to jest teren rozległy, gdzie są położone łaki najcenniejsze i gdzie rośnie Gentiana pneumonanthe; z obszaru Kostrzy zrezygnowano z fragmentu północnego, graniczącego z terenami najcenniejszymi. Akcentowanie, że do obszaru naturowego nie wejdą tereny przyległe do kampusu UJ ma na celu zniechęcenie ludzi do ochrony przyrody i utrwalanie przekonania, że jest to sprawa nieważna. Dodam, że do obszaru włączono łąkę, która jest wysunięta najbliżej w stronę kampusu. Rezygnacja z Zakrzówka była bardzo trudnym kompromisem i to należało podkreślić.

Reasumując: Kraków mając cenne przyrodniczo tereny powinien je chronić i o nie dbać, a jako Stolica Kulturowa niszczy właśnie dziedzictwo kulturowe. Nikt z decydentów nie brał pod uwagę funkcji: kulturowej, estetycznej, krajobrazowej i rekreacyjnej jaką pełni Zakrzówek.
Ja np: mam potrzebę obcowania z przyrodą, chcę poobserwować owady w wolnych chwilach, choćby polowca szachownice, czy Aromia moschata- na Zakrzówek mam najbliżej, a takich owadów na Plantach czy w Parku Krakowskim nie spotkam. Bardzo mi przykro, że takie potrzeby się nie liczą.
W jakimś artykule czytałem, że ludzie są skłoni zapłacić za oglądanie naturalnej przyrody więcej niż się wydaje na jej ochronę i jak pamiętam te dane dotyczyły USA. U nas niestety ochrona przyrody została ulokowana na samym końcu listy priorytetów. Obecna polityka utrwala nadal stan braku świadomości społecznej, a tam gdzie świadomość zaistniała wręcz przeciwdziała się działaniom na rzecz ochrony przyrody. Polska może być potęgą europejską jeśli chodzi o stan zachowania przyrody. Np: w Niemczech chroni się takie obszary, o których u nas nawet nie pomyślanoby np: PN Harcu i Wysokiego Harcu. O ochronę przyrody dbają takie kraje jak Kenia. Szkoda, że nie dostrzega się wartości przyrody polskiej i w tej kwestii idzie się w kierunku dziadostwa. Jeśli nie liczą się takie tereny jak Zakrzówek to kto pomyśli o ochronie np gleby?
Mam nadzieję, że inwestor na Zakrzówku wliczył dodatkowe koszty budowy wynikające z charakteru podłoża- ił, bo budynki nie powinny się chwiać jak biblioteka PATu i nie powinny być wysokie. Ciekawe czy architekci w ogóle zadbają o ich wygląd i dobrą kompozycje w krajobrazie, bo na ul sw. Jacka jest cała plejada różnego rodzaju domów, a osiedle wygląda masakrycznie.
Bardzo mi przykro, że na Zakrzówku buduje się wbrew ludziom i przyrodzie. Prezydent Majchrowski powinien liczyć się ze zdaniem mieszkańców, a jako profesor powinien mieć
świadomość wartości tego terenu.
 
 
   
SiejeOwies 


Zainteresowanie grupą: dzienne + fotografia
Wiek: 36
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 614
Skąd: Białystok
Wysłany: 2009-01-24, 18:35   

Podobne problemy są na podlasiu i Okolicach Białegostoku. Jak wiadomo te tereny są wyjątkowo cenne a włodarze naszego miasta uważają że jedynym sposobem na promocje miasta jest jego rozbudowa i tak powstaje liczba inwestycji która dla przyrody okaże się masakryczna (np. lotnisko, źle poprowadzone obwodnice itd).

Szkoda już słów na to co robią ludzie. Wstyd tylko przed turystami który przyjeżdżając z innych krajów patrzą na to co robimy w kierunku unicestwienia naszego bogactwa i myślą sobie różne rzeczy....

Sam widzę jak budują się kolejne domy w Białymstoku które usuwają połacie łąk i niebezpiecznie zbliżają się do miejsca gdzie występuje wiele fajnych motyli np. arion i didyma. Albo w ubiegłym roku została dosłownie zaorana łąka z cieciorką na której latało wiele fajnych modraszków.
_________________
Krzysiek

zdjęcia - http://foto.moon.pl/uzytk...nick/SiejeOwies
moja mała przyrodnicza galeria - http://www.dezerter.w.tkb.pl/galeria/
 
 
   
Kudłaty 


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Wiek: 39
Dołączył: 06 Wrz 2006
Posty: 146
Skąd: MG / Świętokrzyskie
Wysłany: 2009-03-11, 13:47   

http://wiadomosci.onet.pl...ie_lokalne.html
 
   
SiejeOwies 


Zainteresowanie grupą: dzienne + fotografia
Wiek: 36
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 614
Skąd: Białystok
Wysłany: 2009-03-11, 20:18   

żal ;)
_________________
Krzysiek

zdjęcia - http://foto.moon.pl/uzytk...nick/SiejeOwies
moja mała przyrodnicza galeria - http://www.dezerter.w.tkb.pl/galeria/
 
 
   
asia22 
asia22

Zainteresowanie grupą: motyle polski holometabolia
Wiek: 46
Dołączyła: 15 Mar 2009
Posty: 7
Skąd: koszalin
Wysłany: 2009-03-29, 04:07   

Ja proponuje pisać pisać i pisać. Mi przeszkadzało strzelanie do zwierzyny leśnej w pobliskim lesie. Napisałam do Koła Łowieckiego i pomogło od kilku miesięcy spokój.Oczywiście się podpisałam.
Nie ważne jest czy list pisany na kompie czy ręcznie ważne by był czytelny szczery i podpisany.Oni czyli urzędnicy nie wiedzą że komuś zależy na kawałku ziemi.
Piszczie jaknajwięcej i informujcie innych,
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2009-03-29, 10:45   

Cytat:
Mi przeszkadzało strzelanie do zwierzyny leśnej w pobliskim lesie. Napisałam do Koła Łowieckiego i pomogło od kilku miesięcy spokój
Nie jestem myśliwym, ale nic w tym dziwnego, że teraz ograniczono polowania. Jest okres ochronny ze względu na porę lęgową dla ptactwa i okresy ciąż u ssaków. Poluje się teraz tylko na szkodniki. Zaczną znowu jesienią, zobaczysz. Jedna osoba nie zmieni ustaleń odstrzałów dla koła łowieckiego.
_________________
Antek
 
 
   
SiejeOwies 


Zainteresowanie grupą: dzienne + fotografia
Wiek: 36
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 614
Skąd: Białystok
Wysłany: 2009-03-29, 21:11   

Tak samo pomyślałem jak Antoni ;)
_________________
Krzysiek

zdjęcia - http://foto.moon.pl/uzytk...nick/SiejeOwies
moja mała przyrodnicza galeria - http://www.dezerter.w.tkb.pl/galeria/
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka