Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pyrausta falcatalis?
Autor Wiadomość
David 

Zainteresowanie grupą: motyle
Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 31
Skąd: Lublin
Wysłany: 2008-11-29, 13:54   Pyrausta falcatalis?

Czy może dysponuje ktoś wiedzą na temat występowania tego gatunku w Polsce ( ale coś wiecej niż jest na stronie p. K. Jonki)?
Będę wdzięczny bardzo za wszelką pomoc.

[ Dodano: 2008-12-04, 17:14 ]
Czy nikt nie chce odpowiedzieć mi na zadane pytanie, czy może nikt nie potrafi? Ponawiam pytanie oraz żeby zmobilizować do odpowiedzi, proszę o ewentualną weryfikacje gatunku ze zdjęcia; okaz z tego roku z lipca woj Podkarpackie.

Pozdrawiam Ł. Dawidowicz

Kopia zalew 014.jpg
Pyrausta falcatalis
Plik ściągnięto 143 raz(y) 71.5 KB

 
   
Jarosław Buszko 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 30 Kwi 2008
Posty: 15
Skąd: Toruń
Wysłany: 2008-12-08, 15:26   

Jest to faktycznie Pyrausta falcatalis. W ciągu ostatnich 50 lat nikt tego gatunku w Polsce nie łowił (chyba że ma w z biorach i o tym nie wie), co wynika raczej nie z rzadkości jego występowania w ogóle, tylko ze słabej intensywności penetracji terenowej w górach. Gasienica tego motyla żyje na szałwii lepkiej (Salvia glutinosa). Roślina ta jest często spotykana w niższych górach (żółto kwitnie i jest gęsto pokryta gruczołowatymi włoskami wydzielającymi lepkie olejki eteryczne. Gąsienica przebywa na spoodzie liścia (często przy samej na ziemi) i schowana jest pod luźnym oprzędem. Warto szukać takich żerowisk jesienią tam, gdzie pojawiał się motyl. Spotykałem ten gatunek w Chorwacji w lesie bukowo-jodłowym na wysokości ok. 1000 m n.p.m.
 
   
David 

Zainteresowanie grupą: motyle
Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 31
Skąd: Lublin
Wysłany: 2008-12-09, 20:16   

Dziękuję bardzo za odpowiedź Panie Profesorze. Akurat roślinę żywicielską dobrze znam, ale nie mam możliwości sprawdzenia żerowisk, bo nie mam możliwośći- mieszkam w Lublinie a okaz, dokładnie dwa, bo tyle złapałem pochodzą z okolic Leska.
Czy należy coś z tym znaleziskiem zrobić, chodzi mi czy nie warto tego gzieś zgłosić?

Pozdrawiam
Łukasz Dawidowicz
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2008-12-09, 22:48   

Warto Łukaszu. Informacje takie zamieszczają np. "Wiadomości Entomologiczne" w części zatytułowanej Krótkie doniesienia. Możesz też ten fakt zgłosić Krzysiowi Jonce, by ją zapisał na swojej stronie internetowej "Motyle Europy".
_________________
Antek
 
 
   
David 

Zainteresowanie grupą: motyle
Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 31
Skąd: Lublin
  Wysłany: 2008-12-11, 09:51   

A mam takie pytanie, jak można to zrobić aby taka informacja znalazła się w wiadomościach entomologicznych? (skoro warto :wink:)
_________________
Łukasz Dawidowicz
 
   
Jarosław Buszko 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 30 Kwi 2008
Posty: 15
Skąd: Toruń
Wysłany: 2008-12-18, 10:55   

Trzeba wziąć jakiś tom Wiadomości Entomologicznych, zobaczyc jak pisane sa krótkie komunikaty (doniesienia). Następnie napisać tekst w podobny sposób (w razie czego mogę pomóc w jego zredagowaniu), a następnie wysłać do redakcji WE. Zachęcam do tego, bo brak jest nowych danych na temat tego gatunku w Polsce.
 
   
David 

Zainteresowanie grupą: motyle
Dołączył: 12 Maj 2007
Posty: 31
Skąd: Lublin
Wysłany: 2008-12-19, 19:57   

Widziałem takie komunikaty w wersji elektronicznej na internecie. Skoro Pan Profesor zachęca oraz mogę liczyć na pomoc postaram się coś w tej kwestii zrobić.
_________________
Łukasz Dawidowicz
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka