Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wabienie motyli
Autor Wiadomość
motylek 92
Gość
Wysłany: 2006-07-07, 13:41   

znalazłem gąsienice Zmrocznika przytuliaka która po paru dniach zamieniła się w kokon i nie wiem jak się nim zajmować bo nigdy nie miałem doczynienia z howlą zawisaków pomocy
:D
 
   
motylek 92
Gość
Wysłany: 2006-07-07, 19:39   

znalazłem gąsienice Zmrocznika przytuliaka która po paru dniach zmieniła się w kokon a ja nie wiem jak się niom zajmować bo nigdy nie miałem doczynienia z hodowlą zawisaków pomocy :D
 
   
Ala
Gość
Wysłany: 2006-07-20, 12:19   

a propo wabienia motyli
slyszalam ze mieszanke sie robi jakies slodkie piwo i sok jablkowy czy owocowy - ktos to testowal ?? jakie proporcje sa najlepsze ?? z jakiej firmy piwo ?? sok lepszy wlasnej produkcji czy moze swezy czy jakis nektar ??
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2006-07-20, 21:54   

Alu, przynęty na motyle stosuje chyba każdy motylarz. Pewne gatunki po prostu inaczej trudno złowić (choćby wstęgówki). Proporcje nie są takie istotne, motyle nie są wybredne (niektóre gatunki zresztą i tak nigdy do przynęty nie przylecą, bo w ogóle się nie odżywiają). Przynęta musi mieć lekko "fermentującą" konsystencję, dlatego dodaje się piwo. Firma nie jest ważna, czym tańsze piwo tym lepsze (droższe piwo lepiej wypić samemu :wink: ). Ja używam komponentów jabłkowych, ale pewnie inne owoce też mogą być. Dobrze, gdy mieszanka soku owocowego i piwa postoi kilka dni, by nieco przefermentowała, dlatego soki z nadmierną ilością środków konserwujących nie są wskazane.
Jednak lipiec to nie jest najlepsza pora na łowienie motyli na przynęty. W przyrodzie jest teraz sporo naturalnych substancji, którymi żywią się motyle (choćby spadź), dlatego efekty będą mierne.
_________________
Antek
 
 
   
ots128 
ZaWiSaKi moja pasja


Zainteresowanie grupą: Motyle Nocne i inne
Wiek: 38
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 108
Skąd: Lublin/Przemyśl
Wysłany: 2006-08-19, 09:27   

Mam problem:
Z przepisem pana Witolda Niesiołowskiego.
Zrobiłem wszystko jak należy (tzn. jak jest podane w przepisie), a po 2 miesiącach patrze do słoja a tam zawisak (nie mogłem go rozpoznać bo był już pod grubą warstwą przynęty, a pozatym już nie żył) był to mój pierwszy złapany motyl ale nie żywy :evil:.
Chciałbym żeby mi ktoś powiedział jak zrobić żeby złapać do przynęty żywego motyla??

PS. Co rano zaglądałem do słoja.
_________________
[ ... ]
 
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2006-08-21, 20:37   

Żeby złapać motyla na przynętę, nie można jej zostawić w słoiku :!: :!:
W przynęcie należy zamoczyć pocięte paski bibuły (może być papier, ale taki który nasiąka, a nie kredowany), i paski te zamocować sznurkiem do gałęzi drzewa. Można też przynętą smarować pnie drzew (np. pędzlem). Do tych miejsc przylatują motyle, trzeba je więc co pewien czas przeglądać (np. co pół godziny), i interesujące motyle łapać. Rano na pewno już tam nic nie znajdziesz - trzeba sprawdzać całą noc.
_________________
Antek
 
 
   
ots128 
ZaWiSaKi moja pasja


Zainteresowanie grupą: Motyle Nocne i inne
Wiek: 38
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 108
Skąd: Lublin/Przemyśl
Wysłany: 2006-08-30, 12:40   

Dzięki za odpowiedź :wink: .
_________________
[ ... ]
 
 
   
Grzegorz 
Zawisaki są super


Zainteresowanie grupą: motyle dzienne i nocne
Wiek: 29
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 152
Skąd: Będzin
Wysłany: 2007-03-10, 12:48   

A z tym skanem z pułapką na pawice, to jeszcze aktualne :?: Jeśli tak, to ja bym poprosił o przesłanie na mojego meila
 
 
   
myst 
młody motylarz


Zainteresowanie grupą: Nymphalidae; Nymphalinae
Wiek: 31
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 34
Skąd: Kresy wschodnie
Wysłany: 2007-03-28, 09:22   

Mam takie małe pytanko, czy posmarowanie pnia drzewa przynętą działa również na motyle dzienne? Jeśli nie to jak należy taką przynętę wyłożyć?

*Kwiczala Antoni
No trudno. Dziękuje za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony przez myst 2007-03-28, 13:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2007-03-28, 11:34   

Na motyle dzienne przynęty "spożywcze" na ogół nie działają. Są to bowiem "wzrokowce", i posmarowany pień niczym sie dla nich nie różni od nieposmarowanego :) . Przynętą dla motyli dziennych może być określony zestaw barw (czasem sztuczne kwiaty). Dla niektórych gatunków (choćby rusałek) przynętą bywają pokrojone owoce. W tropikach stosuje się specjalne pułapki na niektóre gatunki (np. Charaxesy), gdzie jako przynętę stosuje się właśnie owoce. Nasz admirał też przylatuje na takie przynęty.
_________________
Antek
 
 
   
robertryba_2005


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera/Coleoptera i inne
Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 86
Skąd: Branice
Wysłany: 2007-03-28, 15:34   

Kwiczala Antoni napisał/a:
W tropikach stosuje się specjalne pułapki na niektóre gatunki (np. Charaxesy), gdzie jako przynętę stosuje się właśnie owoce.


Gdzieś czytałem, że by poprawić efekty dodaje się do owoców tanie wino + świeży mocz.
 
 
   
Catocala
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Wiek: 47
Dołączył: 01 Cze 2005
Posty: 1180
Skąd: Kutno
Wysłany: 2007-03-28, 18:28   

Kwiczala Antoni napisał/a:
Dla niektórych gatunków (choćby rusałek) przynętą bywają pokrojone owoce.


Pokrojone, a najlepiej nadpsute i fermentujące - latem do spadów ze śliw (do innych owoców też, ale śliwki są bezkonkurencyjne) przylatuje dużo admirałow, także ceiki i osetniki.
Niektóre "dzienniki" lubią też inne, nieco mniej apetyczne przynęty - mieniaki na przykład nie pogardzą ekskrementami, z których pozyskują sole mineralne 8)
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2007-03-28, 22:02   

O dodawaniu moczu do przynęt nie słyszałem. Inne dodatki (wino, piwo) są stosowane. Informacje Catocali potwierdzam. Wspomniałem o pułapkach na motyle dzienne. W książce "The Charaxinae Buttreflies of Africa", znalazłem zdjęcie, które dołączam. Jest to, jak widać zamknięta od góry siatka. Na spodzie umieszcza się pokrojone owoce. Motyl przylatuje i siada na owocach, a przestraszony wzlatuje w górę, skąd nie ma wyjścia. Praktyczny sposób na łowy.

pułapka.jpg
Plik ściągnięto 381 raz(y) 138.64 KB

_________________
Antek
 
 
   
Adam Larysz 


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 785
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2007-03-29, 06:03   

Przynęta piwna na nocne też bywa przydatna na dzienne, zwłaszcza o tej porze roku - pamiętam jak kilka lat temu na taką właśnie przynetę złowił w marcu Zbyszek Zalewski xanthomelasa koło Mikołowa, wielki rarytas na G. Śląsku.
_________________
Motyle Górnego Śląska
http://www.lepidoptera.slask.pl/
 
   
myst 
młody motylarz


Zainteresowanie grupą: Nymphalidae; Nymphalinae
Wiek: 31
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 34
Skąd: Kresy wschodnie
Wysłany: 2007-03-29, 18:52   

A takie dodatkowe pytanie, czy przynęty należy stosować o pełni księżyca czy raczej w nowiu?
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka