Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozmieszczenie motyli dziennych i zawisaków w Polsce
Autor Wiadomość
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2004-12-21, 14:43   Rozmieszczenie motyli dziennych i zawisaków w Polsce

MOTYLE DZIENNE
Na podstawie danych z niedziałającej już internetowej bazy danych i danych pochodzących z wydanego atlasu powastała nowa baza rozmieszczenia motyli dziennych.

Możliwe jest generowanie map Polski obrazujących rozmieszczenie motyli dziennych w Polsce.

Do wyboru są różne tła mapy : -mapa kwadratów UTM, -tylko kontury państwa, -mapa zalesienia gmin. Obecnie trwają prace nad dalszym rozbudowaniem o mapę krain zoogeograficznych, mapę topograficzną Polski i mapę województw.

System dynamicznego generowania map został opracowany od podstaw i działa na zupełnie innej zasadzie niż ten wykorzystany w starej wersji bazy.

Dodawanie nowych wpisów do bazy nie jest w tej chwili możliwe - mogło by dojść do duplikowania się wpisów w starej i nowej wersji. Opcja taka wymaga ścisłego zsynchronizowania obydwu systemów - nowego i starego. Kierunek dalszego rozwoju tej bazy jest zależny od dalszych ustaleń z koordynatorem programu mapowania - Profesorem Jarosławem Buszko z Uniwersytetu Toruńskiego.

Z mapy motyli dziennych można korzystać pod
tym adresem


[ Dodano: 2005-01-10, 11:09 ]
Do wersji 1.1 wprowadzono pewne poprawki :
Usunięto błąd przypisania tej samej mapki dla dwóch gatunków (Argynnis adippe & Argynnis niobe oraz Heteropterus morpheus & Callophrys rubi). Mimo błedu wybierania gatunku, na mapce zawsze widniał prawidłowy opis wyświetlanego gatunku.
- Serdeczne podziękowania dla Marcina Kutery, który wykrył te błędy.

Zredukowana jest też możliwość wyboru okresu z jakiego pochodzą dane - usunięto lata po 1995. Dopóki niemożliwe jest dodawanie nowych wpisów, nie ma sensu używanie lat po 95, ponieważ najmłodszy wpis w bazie pochodzi właśnie z tego roku.

Obecna wersja to 1.2

ZAWISAKI

Dane zawarte w bazie można przeglądać na dwa sposoby:

- zebrane w formie tabelki - lub w formie mapy z naniesionymi punktami obserwacji. Wystarczy wybrać interesujący nas gatunek oraz określić czas pojawu (do wyboru jest dowolny przedział lat z zakresu 1965 - 2005 oraz miesiąc i jego dekada).
Baza danych jest w pełni interaktywna i pozwala na samodzielne dodawanie wpisów.

Z Bazy Zawisaków można korzystać pod
tym adresem


Obecna wersja to 1.3
 
 
   
Jacek G±sienica 


Zainteresowanie grupą: wszystkie Lepidoptera Polski
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 5
Wysłany: 2005-06-06, 00:10   

Witam.
Podczas wpisywania danych narzuciła mi się dość istotna niedogodność. Otóż w na stronie z oknami dialogowymi formularza wpisywania danych brakuje mi przysisku-odsyłacza, po kliknięciu którego możnaby:
1. Przejść od razu do przeglądania bazy danych (tabeli)
2. Umożliwić edycję swoich poprzednich wpisów (dotyczy zalogowanych użytkowników).

Bo właśnie się zorientowałem, że łędnie powpisywałem współrzędne, stąd mój kalkulator UTM podał mi błędny UTM, który chciałbym poprawić.

Jestem tutaj nowicjuszem i zakładam, że jakoś da się to zrobić a jeżeli tylko autor przewidział taką możliwość, dam sobie radę, ale nie w tym rzecz - jeżeli z bazy ma korzystać jak najwięcej potencjalnych autorów, nawigacja powinna być uproszczona do minimum - nikt nowy, kto akurat trafił na formularz nie będzie miał ochoty przedzierać się przez ukryte (słabo wyeksponowane i mało czytelne) odnośniki na stronach.

Pozdrawiam
Wojtek Kudła, Muzeum Zoologiczne UJ.
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2005-06-06, 00:24   

Ad, 2: Właśnie piszę skrypt do poprawiania danych. Będzie dostępny w najbliższym czasie (narazie wszelkie poprawki można podsyłać do mnie na maila -adres na str, głównej).

Ad, 1: Na dole każdej strony (łacznie ze stroną z formularzem: http://motyle.info/forum/...=z_wybierz&w=1) są takie linki:
-"przeglądaj -tabela"
-"przeglądaj -mapa"
-"dodaj własny wpis"
Pod nimi są jeszcze linki do tego tematu forum i do strony głównej.
Jeśli ich nie widzisz, to opisz w szczegółach na maila (najlepiej podeślij zrzut ekranu) to wytropimy gdzie jest problem.

Poza tym w najbliższym czasie planuję przeniesienie tych linków z dołu na górę każdej strony - tak chyba będzie wygodniej.
Pozdrawiam i Dzieki za cenne informacje.
Sławek
 
 
   
marcin kutera 
Marcin Kutera (Mały)

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera, Orthoptera, Odonata
Wiek: 49
Dołączył: 27 Paź 2004
Posty: 5
Skąd: okolice ostrowca św
Wysłany: 2005-06-23, 14:14   

spoko jest ta baza bardzo prosta ale funkcjonalna i łatwo można uzyskać informacje do pewnej analizy występowania. prośba do Twórcy programu by poprawił w bazie moje dwa błędy niewielkie.
macroglosum stellatarum Giżycko (zmiana z kwadratu UTM EB24 na EE58)
macroglosum stellatarum Rudka ....(zmiana z I na II dekadę lipca)
reszta wszystko jest ok.
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2005-06-23, 16:57   

Cześć Marcin,

dane poprawione, a co do bazy to jej funkcjonalność będzie stopniowo zwiększana.
Pozdrawiam - Sławek
 
 
   
Gość

Wysłany: 2005-06-23, 21:48   

i ja Ciebie Sławku pozdrawiam i dziekuję, oraz dziękuję za miłe słowa uznania co do tych drobnych błedzików w atlasie rozmieszczenia motyli dziennych...
pozdrawiam Wszystkich pasjonatów lepideptorologii ale też Chrząszczaczy
 
   
Gość

Wysłany: 2005-06-23, 21:49   

oraz innych entomologów...
marcin kutera
kurcze nie zalogowałęm się ups...
 
   
Damian 
Lepidoptera


Zainteresowanie grupą: Rhopalocera i Heterocera
Wiek: 36
Dołączył: 17 Paź 2004
Posty: 62
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2005-07-06, 17:57   

Podczas wpisywania kwadratów UTM, pomyliłem się do paru, np.

Smerinthus ocellatus , ma być WT65, a nie WT15
Sphinx pinastri , ma być WT 65, a nie WT15

Jesli można to prosiłbym o poprawienie, bo nie che nikogo wprowadzać w błąd a przecież ma to mieć wartość naukową.
pozdr.
Damian
 
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2005-07-11, 09:46   

Wpisy poprawione,

nie dokończyłem jeszcze skryptu umożliwiającego samodzielne poprawianie - dopiero wróciłem z kilkudniowych badań terenowych w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, ale już zabieram się do pracy :)
 
 
   
Damian 
Lepidoptera


Zainteresowanie grupą: Rhopalocera i Heterocera
Wiek: 36
Dołączył: 17 Paź 2004
Posty: 62
Skąd: Nowa Sól
Wysłany: 2005-07-12, 10:29   

Cytat:
Wpisy poprawione,

nie dokończyłem jeszcze skryptu umożliwiającego samodzielne poprawianie - dopiero wróciłem z kilkudniowych badań terenowych w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, ale już zabieram się do pracy

Dziękuje :D

Taki skrypt to bardzo dobry pomysł, nie trzeba będzie już zawracać głowy Adminowi :wink:

Co do badań terenowych w ZPK.. trafiło się coś ciekawego :?:

jeszcze raz wielkie dzięki i pozdr.
Damian
 
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2005-09-22, 14:58   Baza Zawisaków - nowe funkcje

Skrypt umożliwiający samodzielne poprawianie własnych wpisów jest już w pełni funkcjonalny.

Wystarczy zalogować się w portalu i wybrać link do Bazy. Podczas przeglądania bazy w formie tabeli skrypt automatycznie wyświetli zalogowanym osobom dodatkowy link do przeglądania i edytowania własnych wpisów.

Dodano również możliwość sortowania wyników podczas przeglądania tabeli, a samą bazę wzbogacono o dodatkową rubrykę "Stadium", w którą należy wpisywać zaobserwowane stadium rozwojowe.

W trakcie opracowywania są skrypty które będą wyświetlały statystyki bazy i wykresy czasowe dla poszczególnych gatunków.

Zapraszam do wpisywania kolejnych wpisów!!!
 
 
   
sebastianł 

Zainteresowanie grupą: motyle Polski
Dołączył: 23 Cze 2005
Posty: 14
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2005-10-02, 10:31   

Witam!
Jest chyba bląd w mapach. Dotyczy to gatunku S. ilicis (zły opis pod mapą) jest P. ripartii, oraz P. Ripartii mapa z gatunku S. ilicis.
pozdrawiam
Sebastian
 
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2005-10-02, 12:26   

Witaj,

faktycznie linki były pozamieniane miejscami - już wszystko poprawione.
Miłego korzystania z bazy.
 
 
   
Gość

Wysłany: 2005-10-05, 18:47   

witam, ja też widziałam tego pięknego motyla, jednego z zawistaków, był tak miły że całą rodzinką zrobiliśmy sobie z nim zdięcia, :D , szczerze mówiąc był taki milusi że nikogo sie nie bał jakby był oswojony, było to 27.08.2005 , jeżeli ktoś ma ochotę dowiedzieć się czegoś więcej mój mail izaslonko@wp.pl
 
   
sebastianł 

Zainteresowanie grupą: motyle Polski
Dołączył: 23 Cze 2005
Posty: 14
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2005-10-15, 06:33   Atlas rozmieszczenia motyli dziennych

Cześć!
Mam jedno pytanie czy mapy rozmieszczenia motyli dziennych są takie same jak z atlasu? Czy były wprowadzone jakieś zmiany? chodzi o C. minimus, w atlasie jest w kwadracie XV, a na mapie internetowej nie ma.
pozdrawiam
seba
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka