Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tajemnicze zniknięcie gąsienic
Autor Wiadomość
Iva 

Zainteresowanie grupą: wszystkie motyle
Wiek: 37
Dołączyła: 10 Sie 2010
Posty: 5
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2011-06-23, 13:10   Tajemnicze zniknięcie gąsienic

Witam,
jakiś czas temu na polu uprawnym mojej babci wśród kopru znalazłam trzy gąsienice pazia królowej. Bardzo mnie ucieszył fakt, że być może będę miała okazję zobaczyć poczwarki, a potem może trafię na chwilę wylęgu motyla. Pomyślałam, że lepiej nie brać ich do domu, tylko zostawić na łonie natury. Jak kilka dni później wróciłam w to miejsce to jedna zniknęła, a poczwarki nigdzie nie było. Następnie taki sam los spotkał pozostałe gąsienice.
I teraz pytanie: co się mogło z nimi stać? Ich ubarwienie powinno działać odstraszająco na drapieżniki na nie czyhające. Widziałam tam jaskółki, czasem jakieś psy, może to one? Dodam, że jest to dość spokojne miejsce, raczej nie ma opcji żeby ktoś je zabrał, babcia na pewno też ich nie ruszała, ponadto miejsce ich żerowania otoczone jest małym, wyschniętym stawem z dużą wierzbą i zaroślami, rowem melioracyjnym, skoszoną łąką i zagonem warzyw (cebula, kalafior, kapusta), więc nie za bardzo miały gdzie się przenieść. Wiem, że trudno w takiej sytuacji cokolwiek stwierdzić ale może ktoś się z czymś podobnym spotkał?
Ma ktoś jakąś teorię?
Żeby nie było: jak zostały jeszcze dwie gąsienice to zrobiłam im zdjęcie (14-go czerwca):

IMG_9514.JPG
Plik ściągnięto 78 raz(y) 179 KB

 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2011-06-23, 15:05   

Cytat:
I teraz pytanie: co się mogło z nimi stać?
Trudno o logiczną odpowiedź - można jedynie zgadywać. A stać się mogło wszystko. Mogły zostać zjedzone przez drapieżniki (ptaki, jaszczurki, ssaki owadożerne), gąsienice pazia królowej nie są trujące, więc praktycznie nic je nie chroni przed zjedzeniem. Mogły przewędrować w inne miejsce w poszukiwaniu właściwego miejsca na przepoczwarczenie. Musiałabyś przeszukać obszar w obrębie co najmniej 10-15 metrów - bo tyle może przewędrować gąsienica w jeden dzień. Pozostawienie gąsienic na roślinie pokarmowej, w nadziei, że będą tam "na nas czekać" aż do wylęgu motyla jest wielce ryzykowne - z mojego doświadczenia wynika, że nigdy się tak nie dzieje.
_________________
Antek
 
 
   
Brat 

Zainteresowanie grupą: Pyralidae
Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-06-23, 17:14   

Gąsienice pazia królowej przed przepoczwarczeniem mają tzw. okres wędrówki, który może trwać od kilku do kilkunastu godzin i jak napisał Antek odchodzą od miejc żerowania na znaczne odległości. A te gąsienice wyglądają na dorosłe - więc dlatego "zniknęły".
 
   
Iva 

Zainteresowanie grupą: wszystkie motyle
Wiek: 37
Dołączyła: 10 Sie 2010
Posty: 5
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2011-06-23, 21:49   

W takim razie w jeżeli nic ich nie zjadło to pozostaje mi poszukać poczwarek. Jeżeli mi się uda to zamieszczę zdjęcia.
Dziękuję za Wasze informacje o zachowaniu gąsienic
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka