Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Fotorelacja z wyjazdu do Boliwii
Autor Wiadomość
tomtul 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Wiek: 44
Dołączył: 07 Sie 2011
Posty: 6
Skąd: Rumia
  Wysłany: 2011-08-07, 19:40   Fotorelacja z wyjazdu do Boliwii

Witam,
Zapraszam wszystkich do obejrzenia fotorelacji z podróży do boliwijskiej dżungli:

http://www.bayangol.pl/wyprawy.php?id=43&t=Boliwia_2011_-_Złoto_dla_zuchwałych

Wyjazd miał być wędkarski a okazało się, że wylądowaliśmy w motylim raju! Wszystkie owady były fotografowane jak najbardziej w warunkach naturalnych, oczywiście na wolności.
Niestety jestem lepidopterologicznym laikiem i jakby szczególnie w opisach motyli wdarły się błędy, będę wdzięczny za każdą uwagę. Pozdrawiam serdecznie
 
   
konek02

Zainteresowanie grupą: Grupa Motyle dzienne
Dołączył: 04 Sie 2011
Posty: 6
Skąd: pcimia
Wysłany: 2011-08-08, 10:20   

PIĘKNE MOTYLE :mrgreen: :!:
 
   
Moni 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne i nocne
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 111
Skąd: Opolszczyzna
Wysłany: 2011-08-08, 17:52   

Dzięki za foto-relację, a z tym skarpetkowym wabikiem to może warto by i u nas spróbować? :wink:
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2011-08-08, 19:25   

Fotorelacja jest rzeczywiście interesująca. Głównie dla wędkarzy, ale zdjęcia krajobrazów też są wspaniałe. Mam kilka uzupełnień i uwag do oznaczanych motyli. Podam to, co zauważyłem:
foto ma46a - motyl na polarze to pawica z rodzaju Dirphia. Być może D. avia, ale tego już nie jestem pewny, bo widać tylko spód skrzydeł.
foto ma112 - drobna literówka. To Lyropteryx apollonia (bez tego "n" na końcu)
foto ma129 & ma130 - To nie Morpho menelaus, ale Morpho deidamia.
foto ma 147c - Na pewno motyle z rodzaju Adelpha, ale gatunek oznacza się po wyglądzie spodu skrzydeł. Poza A. thessalia jest jeszcze kilka podobnych.
foto ma167a - na pewno Morpho, ale raczej nie samiczka. Wiele samców ma takie białe plamki na brzegu przednich skrzydeł, np. M. peleides, M. achilles i in.
foto ma182 - na pewno nie Tithorea harmonia. Ten gatunek nie ma białych plamek na krawędzi tylnego skrzydła, a Twój motyl ma. To Heliconius hecale (bardzo zmienny gatunek)
_________________
Antek
 
 
   
SiejeOwies 


Zainteresowanie grupą: dzienne + fotografia
Wiek: 36
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 614
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-08-08, 19:44   

pozazdrościć ; )
_________________
Krzysiek

zdjęcia - http://foto.moon.pl/uzytk...nick/SiejeOwies
moja mała przyrodnicza galeria - http://www.dezerter.w.tkb.pl/galeria/
 
 
   
tomtul 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Wiek: 44
Dołączył: 07 Sie 2011
Posty: 6
Skąd: Rumia
Wysłany: 2011-08-09, 00:05   

Bardzo dziękuję za uwagi - byłem pewien, że jakieś "byki strzeliłem" a nie miałem pomysłu dłuższy czas gdzie by tu się zwrócić po korektę. Jutro siadam do relacji i zweryfikuję dane.
Miałem duży kłopot z tłumaczeniem nazewnictwa anglojęzycznego, więc łacina bardzo wiele ratuje. A orientuje się Pan, czy na polskim rynku można znaleźć książki/atlasy opisujące motyle Ameryki Południowej?
Z wielką wdzięcznością pozdrawiam.


Kwiczala Antoni napisał/a:
Fotorelacja jest rzeczywiście interesująca. Głównie dla wędkarzy, ale zdjęcia krajobrazów też są wspaniałe. Mam kilka uzupełnień i uwag do oznaczanych motyli. Podam to, co zauważyłem:
foto ma46a - motyl na polarze to pawica z rodzaju Dirphia. Być może D. avia, ale tego już nie jestem pewny, bo widać tylko spód skrzydeł.
foto ma112 - drobna literówka. To Lyropteryx apollonia (bez tego "n" na końcu)
foto ma129 & ma130 - To nie Morpho menelaus, ale Morpho deidamia.
foto ma 147c - Na pewno motyle z rodzaju Adelpha, ale gatunek oznacza się po wyglądzie spodu skrzydeł. Poza A. thessalia jest jeszcze kilka podobnych.
foto ma167a - na pewno Morpho, ale raczej nie samiczka. Wiele samców ma takie białe plamki na brzegu przednich skrzydeł, np. M. peleides, M. achilles i in.
foto ma182 - na pewno nie Tithorea harmonia. Ten gatunek nie ma białych plamek na krawędzi tylnego skrzydła, a Twój motyl ma. To Heliconius hecale (bardzo zmienny gatunek)
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2011-08-09, 18:06   

Cytat:
czy na polskim rynku można znaleźć książki/atlasy opisujące motyle Ameryki Południowej?
Praktycznie nie. Jedyną książką po polsku, w której można znaleźć motyle regionu neotropikalnego, to tłumaczenie pracy Paula Smarta "Encyklopedia / Motyle" Wa-wa 1993, MUZA. Atlas ten pokazuje jednak tylko niewielką część gatunków, i tylko motyli dziennych. Całość motyli dziennych tego regionu obejmuje praca B. d'Abrery "Butterflies of the World - Neotropical Region". Jest to obszerna praca - neotropik jest zawarty w 7 tomach, pokazuję tom 1. Nie ma natomiast współczesnych prac o motylach nocnych. Jedyne w miarę obszerne dzieło to praca Seitza "Die Grosschmetterlinge der Erde", ale wydane w latach 30-tych XXw. Są prace obejmujące pewne rodziny, np. zawisaki ("Sphingidae of the World"), czy pawice ("Saturniidae of the World"). Wymienione przeze mnie prace są do kupienia tylko w zachodnich antykwariatach, w cenach przekraczających 200 € za tom.
Są też prace wydawane przez poszczególne kraje Ameryki Płd., np. Ekwador, Argentyna, Brazylia (motyle płd. Amazonii), czy Wenezuela. Ta ostatnia praca jest wg. mnie jedną z najlepszych dla tego regionu (pokazuję drugi tom).

motyle Wenezueli t2.jpg
Plik ściągnięto 153 raz(y) 63.57 KB

motyle płd Amazonii wyd2.jpg
Plik ściągnięto 140 raz(y) 89.18 KB

motyle Reg Neo1.jpg
Plik ściągnięto 147 raz(y) 64.88 KB

_________________
Antek
 
 
   
tomtul 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Wiek: 44
Dołączył: 07 Sie 2011
Posty: 6
Skąd: Rumia
Wysłany: 2011-08-10, 17:02   

Że też w tym naszym kraju brakuje tylu cennych rzeczy. Przyjdzie mi odwiedzić kilka południowoamerykańskich księgarni. Bardzo dziękuję z wskazówki i polecone książki. Z pewnością za jakiś czas coś z tego obciąży moje półki i nie będę robił może już takich błędów w identyfikacji;)
 
   
Catocala
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Wiek: 47
Dołączył: 01 Cze 2005
Posty: 1180
Skąd: Kutno
Wysłany: 2011-08-11, 11:16   

A ja trochę z innej beczki - nietoperz na zdjęciach (ten, który zaatakował żyłkę), to nie wampir, tylko jakiś typowy aktywny drapieżnik (owado- bądź rybożerca). Widać to po uzębieniu, budowie pyska i ogólnie głowy; zresztą ten atak też nie pasuje do zachowania wampirów.
 
   
tomtul 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Wiek: 44
Dołączył: 07 Sie 2011
Posty: 6
Skąd: Rumia
Wysłany: 2011-08-11, 13:59   

W takim razie wyszło, że niezłe głupoty powypisywałem! Masakra, jaki ze mnie bajkopisarz;)
Wielkie dzięki - już poprawiam!
 
   
Catocala
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Wiek: 47
Dołączył: 01 Cze 2005
Posty: 1180
Skąd: Kutno
Wysłany: 2011-08-12, 11:55   

To jeszcze małe sprostowanie w temacie pająka bananowego - owo angielskie określenie odnosi się (głównie) do dwóch niespokrewnionych rodzajów: Nephila sp. (Nephilidae) albo też do - sfotografowanego przez Ciebie później - Phoneutria sp. (Ctenidae). Pierwszy z nich nie pojawia się w Twojej fotorelacji, więc jest w naszych rozważaniach nieistotny, rzecz dotyczy zatem tylko Phoneutrii. Otóż, kierując się Twoimi opisami, śmiertelnie groźny i mogący powodować priapizm pająk oraz wywołujący impotencję ośmionóg niegroźny to w rzeczywistości jedno i to samo, ale tylko pierwszy opis jest w przypadku tego pająka prawdziwy. Tak więc po ukąszeniu przez Phoneutrię wybitnie nie należy szukać pająków bananowych, bo problem jedynie się pogłębi :cool:
Aha, i jeszcze coś: najprawdopodobniej Phoneutria, którego sfotografowałeś, to nie Ph. nigriventer - relacja jest z Boliwii, a tam - przynajmniej wg World Spider Catalog - występuje tylko Ph. boliviensis. Aczkolwiek, jako że "Twój" pająk nie został stuprocentowo pewnie oznaczony, najuczciwiej będzie opisać go jako Phoneutria sp.
 
   
tomtul 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Wiek: 44
Dołączył: 07 Sie 2011
Posty: 6
Skąd: Rumia
Wysłany: 2011-08-12, 23:56   

Kolejny raz jestem zaskoczony wiedzą ludzi wokół! Dzięki wielkie!
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka