Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
zapytanie-zasady forum
Autor Wiadomość
Alina 
)|(


Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Dołączyła: 27 Wrz 2006
Posty: 57
Skąd: Opole
Wysłany: 2012-01-31, 18:56   zapytanie-zasady forum

Witam, mam problem z wysyłaniem wiadomości na adresy emailowe moderatorów forum. Nie mam takich uprawnień ? Mam pytanie dotyczące zasad zadawania pytań na forum w dziale "jaki to gatunek". Proszę o informacje do kogo się zgłosić z problemem? Dziękuję z góry za pomoc.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-01-31, 21:37   

Cytat:
mam problem z wysyłaniem wiadomości na adresy emailowe moderatorów
Istnieje możliwość blokowania wysyłania prywatnych wiadomości (PW) przez Admina, ale o ile wiem, nie można blokować wysyłania e-maili. Napisz, jakiego typu są to problemy.
Cytat:
Mam pytanie dotyczące zasad zadawania pytań na forum
Wszystkie zasady są zebrane w tzw. FAQ ( http://motyle.info/forum/faq.php ). Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące netykiety, możesz pisać do mnie, Catocali, bądź wprost do Admina.
_________________
Antek
 
 
   
Alina 
)|(


Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Dołączyła: 27 Wrz 2006
Posty: 57
Skąd: Opole
Wysłany: 2012-02-04, 09:20   

Chciałam spytać, czy na forum lepidopterologicznym w dziale pt ""Jaki to gatunek" mogę zamieszczać zapytania dotyczące obcych gatunków motyli. Mam dużo zdjęć z pobytu w innych krajach jak również z różnych motylarni zlokalizowanych poza krajem, gdzie są to z reguły gatunki egzotyczne. Chciałabym je móc oznaczyć (chociaż spróbować), ale niestety osobiście nie mam możliwości skonsultowania moich wniosków z kimś kto zna temat i mógłby skorygować moje błędy. Niestety również pozycje książkowe jakie mam dotyczące obcych gatunków nie są do tego wystarczające. Nie mam żadnych kluczy. Dużo jest gatunków o których nic nie wiem i nawet nie potrafię stwierdzić do jakiej rodziny należą. Nie mam zwyczaju korzystać z informacji zamieszczanych na różnych stronach internetowych, gdyż w większości wprowadzają w błąd. Problem w tym, że zdjęć i zarazem uchwyconych na nich motyli jest sporo i nie wiem jak będzie odebrane to
na forum gdy je "zasypię" pytaniami i prośbami o identyfikację obcych gatunków motyli.
Proszę jeszcze o informację jaka najlepsza byłaby książka do oznaczania lub chociażby przybliżonej identyfikacji gatunków motyli egzotycznych ? Z krajowymi jakoś sobie radzę.

Alina

[ Dodano: 2012-02-04, 09:23 ]
A z wysyłaniem emaili do administratorów dalej jest problem. Wraca do mnie informacja "błąd dostarczenia poczty" :(
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-02-04, 11:23   

Cytat:
z wysyłaniem emaili do administratorów dalej jest problem
Jeśli masz problem z wysyłaniem maili (nie wiem jakie mogą być tego przyczyny), pisz na PW.
Zdjęcia motyli egzotycznych do oznaczenia oczywiście możesz załączyć. Proponuję jednak by było to sukcesywnie po kilka zdjęć - jeśli od razu zamieścisz większą ilość, zapewne zniechęcisz do odpowiedzi osoby mogące Ci pomóc.
Cytat:
jaka najlepsza byłaby książka do oznaczania lub chociażby przybliżonej identyfikacji gatunków motyli egzotycznych ?
Nie piszesz skąd pochodzą te motyle (Europa czy dalej) i czy to są motyle dzienne, czy nocne. Do motyli dziennych najobszerniejsze jest dzieło "Butterflies of the World" Bernarda d'Abrery. Ale to w sumie 17 grubych tomów, a każdy kosztuje po ponad 200 €. Dla kogoś, kto chciałby sobie oznaczyć kilkanaście - kilkadziesiąt zdjęć motyli to byłby niezwykle nierozsądny wydatek. Jeśli zaś kupisz jakąś pracę atlasową, która obejmuje tylko pewną część gatunków (np. "The concise atlas of Butterflies of the World" B. d'Abrery, bądź "Encyklopedia /Motyle świata Motyle" Paula Smarta ) to nigdy nie będziesz miała pewności, że oznaczysz te motyle poprawnie, bo ich po prostu we wspomnianych książkach może nie być. Do motyli nocnych obecnie nie ma żadnej porządnej książki, obejmującej cały świat. Są jedynie wydawnictwa obejmujace niektóre rodziny (np. zawisaki, pawice i t.p.), bądź tylko pewne kraje. Jedyne zbiorcze dzieło "Die Grossschmetterlinge Der Erde" A. Seitza, ma już ponad 80 lat, jest mocno nieaktualne, i praktycznie nie do kupienia.
Prawie wszystkie wydawnictwa są obcojęzyczne (angielski, niemiecki). W Polsce ukazała się tylko jedna książka obejmująca pazie świata ("Motyle świata / paziowate - Papilionidae" J. Masłowski, K. Fiołek).
_________________
Antek
 
 
   
Alina 
)|(


Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Dołączyła: 27 Wrz 2006
Posty: 57
Skąd: Opole
Wysłany: 2012-02-08, 19:28   

Witam, interesuję się wyłącznie motylami dziennymi. Zdjęcia dotyczą motyli świata - głównie to co "lata" w motylarniach :)) Mam też parę fotek z podróży - po Europie i nie tylko.
Kiedyś zastanawiałam się nad kupnem "Butterflies of the World" Bernarda d'Abrery, ale cena skutecznie mnie odstraszyła:))), co nie znaczy, że kiedyś tego nie kupię :) (problem w tym gdzie można tego szukać?).
Mam Paziowate Masłowskiego i Fiołka (i czekam na dalsze części, pomimo tego, iż wiem, że nie pojawią się szybko) oraz Smarta.
Ciekawi mnie pozycja, o której Pan wspomniał - "The concise atlas of Butterflies of the World" B. d'Abrery. W jakim języku jest wydana? Gdzie można się w nią zaopatrzyć ? Koszt ? Pomimo tego, że nie obejmuje wszystkich gatunków i tak uważam, że lepsze to niż nic.
A może jeszcze może Pan coś polecić ?
Dziękuję za pomoc.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-02-08, 22:51   

Atlas, o którym wspomniałem, jest wydany w języku angielskim. Poszukaj go w niemieckich antykwariatach, np. tu: http://www.insecta.de/shop/openstore.htm
W cytacie informacje o tej książce z zalinkowanej księgarni:
Cytat:
d'Abrera, B.: The concise atlas of Butterflies of the World.
2001. 353 pp., approx. 6,500 color photos, faunal region world map, comprehensive generic index. (4107) incl.7% MwSt + zzgl. Versandkosten EUR 96.00


4107.jpg
Plik ściągnięto 194 raz(y) 90.95 KB

_________________
Antek
 
 
   
almandyn 


Zainteresowanie grupą: fotografia, motyle Podlasia
Dołączyła: 18 Paź 2009
Posty: 26
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-02-15, 14:30   

To są linki do do stron ze zdjęciami motyli:
lepiforum
bengal butterflies

Z niemieckiej stronki korzystam bardzo często :mrgreen:
 
   
Wojtek87 

Zainteresowanie grupą: Attacus i Ornithoptera
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 14
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-02-15, 18:44   

Cytat:
Nie piszesz skąd pochodzą te motyle (Europa czy dalej) i czy to są motyle dzienne, czy nocne. Do motyli dziennych najobszerniejsze jest dzieło "Butterflies of the World" Bernarda d'Abrery. Ale to w sumie 17 grubych tomów, a każdy kosztuje po ponad 200 €. Dla kogoś, kto chciałby sobie oznaczyć kilkanaście - kilkadziesiąt zdjęć motyli to byłby niezwykle nierozsądny wydatek. Jeśli zaś kupisz jakąś pracę atlasową, która obejmuje tylko pewną część gatunków (np. "The concise atlas of Butterflies of the World" B. d'Abrery, bądź "Encyklopedia /Motyle świata Motyle" Paula Smarta ) to nigdy nie będziesz miała pewności, że oznaczysz te motyle poprawnie, bo ich po prostu we wspomnianych książkach może nie być. Do motyli nocnych obecnie nie ma żadnej porządnej książki, obejmującej cały świat. Są jedynie wydawnictwa obejmujace niektóre rodziny (np. zawisaki, pawice i t.p.), bądź tylko pewne kraje. Jedyne zbiorcze dzieło "Die Grossschmetterlinge Der Erde" A. Seitza, ma już ponad 80 lat, jest mocno nieaktualne, i praktycznie nie do kupienia.
Prawie wszystkie wydawnictwa są obcojęzyczne (angielski, niemiecki). W Polsce ukazała się tylko jedna książka obejmująca pazie świata ("Motyle świata / paziowate - Papilionidae" J. Masłowski, K. Fiołek).


myślałem że książka motyle Paula Smarta to wszystkie gatunki motyli dziennych, ja ją mam od 1993 roku ale wiem że teraz można ją kupić za ok. 250 zł

gdybym wiedział nie zakładałbym tego wątku http://motyle.info/forum/viewtopic.php?t=3622

co do
Cytat:
d'Abrera, B.: The concise atlas of Butterflies of the World.
ma ktoś tą książkę ?
_________________

 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-02-15, 22:44   

Cytat:
ma ktoś tą książkę ?
Owszem, mam. Praca obejmuje (wg autora) wszystkie znane rodzaje motyli dziennych, ale co do gatunków to różnie bywa. Jest np. taki orientalny rodzaj modraszków - Arhopala, w książce jest może 10% tych motyli. Poza tym nie ma w niej rodziny Powszelatkowatych (Hesperiidae).
_________________
Antek
 
 
   
Wojtek87 

Zainteresowanie grupą: Attacus i Ornithoptera
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 14
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-02-15, 23:01   

Kwiczala Antoni napisał/a:
Cytat:
ma ktoś tą książkę ?
Owszem, mam. Praca obejmuje (wg autora) wszystkie znane rodzaje motyli dziennych, ale co do gatunków to różnie bywa. Jest np. taki orientalny rodzaj modraszków - Arhopala, w książce jest może 10% tych motyli. Poza tym nie ma w niej rodziny Powszelatkowatych (Hesperiidae).


byłaby możliwość zobaczenia kilka przykładowych stron ? gdzie można nabyć taką książkę/encyklopedie ? bo na allegro nie widzę, chodzi mi o polskie sklepy ale chyba jest to nie możliwe.
_________________

 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-02-16, 11:58   

Książka ma format nieco większy niż A4 - nie mam takiego skanera. Poza tym, zawiera 150 kolorowych tablic z motylami - co Ci da obejrzenie kilku? Gdzie ją można nabyć już pisałem. Jeśli ktoś ją świadomie kupuje za granicą, to nie po to, by ją potem sprzedać na Allegro. Szukać oczywiście możesz. Są w Polsce firmy, które zajmują się sprowadzaniem książek z zagranicy,ale wszystkie biorą za to prowizję - lepiej ją sprowadzić z zagranicznego antykwariatu.
Znakomita większość zdjęć motyli jest pomniejszona - by wykorzystać miejsce na jak największą liczbę fotografii.
_________________
Antek
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka