Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Badania
Autor Wiadomość
jikol 

Zainteresowanie grupą: Ogólne
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 1
Skąd: Boguchwała
Wysłany: 2012-03-20, 22:19   Badania

Witam!

Planuje zrobić projekt badawczy(na pewnego rodzaju konkurs biologiczny), wykazujący różnice w rozwoju motyli, a w zasadzie ich gąsienic, zależnie od pokarmu im podawanego(masa, wielkość, zmienność ubarwienia itp.) Czy znacie może jakieś gatunki na których byłoby to dobrze widoczne? Hodowałem gąsienice już wcześniej, jednakże bardziej by samemu przyglądać się jak się rozwijają, nie do celów badawczych. Zamierzam hodować gąsienice od jajeczka do imago po czym motyle po udokumentowaniu chce wypuścić.
Proszę o rady, które według was pomogłyby mi w tym projekcie, przykłady literatury, która byłaby pomocna. Proszę również jakąś osobę o zdeklarowanie się by w razie ewentualnych problemów, bądź pytań byłaby mi w stanie pomóc bez kontaktu przez forum, bardzo by mi to pomogło.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-03-21, 15:02   

Masa (wielkość) zapewne mogą się zmieniać w zależności od pokarmu, bowiem nawet polifagi preferują pewne gatunki roślin. Jednak efekt końcowy może być zerowy - bo taka gąsienica po prostu może dłużej żerować, by osiągnąć określoną wielkość. Różne wielkości gąsienic bywają na ogół spowodowane niedostatkim pokarmu, a nie gatunkiem rośliny na której żerują. Natomiast co do różnic w ubarwieniu to mam poważne wątpliwości. Na ogół ubarwienie gąsienic jest uwarunkowane genetycznie, i pokarm nie powinien mieć na to wpływu. Podczas takich badań musiałbyś też koniecznie wykluczyć wpływ innych czynników (temperatura, wilgotność) a to może być trudne.
Skoro jednak chcesz spróbować....
_________________
Antek
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka