Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Czego najbardziej brakuje w portalu?

Twórz portal z nami - jakich informacji najbardziej w nim brakuje? - możesz zaznaczyć naraz 5 opcji
Informacji o łowieniu
13%
 13%  [ 42 ]
O rozpinaniu motyli
7%
 7%  [ 24 ]
Opisu klatek dla motyli
10%
 10%  [ 33 ]
Inf. o roślinach wabiących
14%
 14%  [ 46 ]
Inf. o fotografowaniu
10%
 10%  [ 33 ]
Recenzji literatury
5%
 5%  [ 17 ]
Inf. o obserwowaniu
13%
 13%  [ 42 ]
Kluczy do oznaczania
17%
 17%  [ 54 ]
Jak preparować kopulatory
4%
 4%  [ 15 ]
Inne - opisz na forum w komentarzu do tej ankiety!
2%
 2%  [ 8 ]
Głosowań: 119
Wszystkich Głosów: 314

Autor Wiadomość
grzegorzb

Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 150
Skąd: WAW
Wysłany: 2007-05-28, 10:18   

Antoni.Ch napisał/a:
aby było więcej wiadomości o gatunkach w kraju już wymarłych

dlaczego wymarły???? są to gatunki których nie ODNOTOWANO na znanych do tej pory stanowiskach. Ponad to co do apolla rasy mazurskiej to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć iż ktoś błednie oznaczył mnemozyne jako apolla zaś co do pawicy stwierdzenie jest, owszem ale czy aby napewno prawdziwe? brak okazu dowodowego.
 
   
Antoni.Ch 

Zainteresowanie grupą: Nymphalidae, Papilionidae
Wiek: 39
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 4
Skąd: Praga
Wysłany: 2007-05-28, 11:40   

Stanowiska są znane! Ostatni okaz Naptis sappho został złowiony w Polsce na Dolnym Śląsku w 1968 r. Najbliżej Polski położone stanowiska tego gatunku znajdują się w okolicach Lwowa i Zaleszczyk na Ukrainie (wg zeszytów - kluczy do oznaczania Krzywickiego). Parnassius apollo (nie myślę o P. mnemosyne) wymarł na Mazurach bodajże na początku XX w., parę stuleci wcześniej występował niemal w całym kraju (wg Czerwonej Księgi zwierząt zagrożonych wymarciem). Egzemplarze dowodowe Pawicy gruszówki podobno istniały, jednak nie dochowały się do naszych czasów. O gruszówce od dłuższego czasu krążą plotki, że coś, gdzieś, u kogoś... - zamierzam to zbadać. To tyle co wiem. Potrzebuję więcej informacji, stąd moja prośba na portalu.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2007-05-28, 22:00   

Kilka informacji dla Antoniego Ch.
Problem zaniku występowania pewnych gatunków w Polsce to ogólnie rzecz biorąc problem zmian zasięgu ich występowania. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że jakieś 11 tys. lat temu na obszarze dzisiejszej Polski nie występował żaden motyl, bo w znaczym procencie teren ten pokrywał lądolód. Po jego ustąpieniu i ocieplaniu się klimatu napłynęły z południa motyle. Zmiany klimatu postępują i dziś, więc i dziś obserwujemy przesuwanie się zasięgu motyli.
P.apollo - to relikt chłodniejszego okresu. Faktycznie kiedyś występował w całej Polsce, dziś tylko w górach, bo tam najchłodniej. A i w górach stopniowo zanika (Bieszczady, Beskidy - był tam widywany jeszcze przed II Wojną Światową). Nie jestem odosobniony w poglądzie, że przy dalszym ocieplaniu klimatu zaniknie w całej Polsce (już by tak było, gdyby nie wysiłki w utrzymaniu go w Pieninach).
N.sappho - wydaje mi się, że to gatunek ciepłolubny. Nie wiadomo, czy jeszcze występuje w okol. Lwowa, na pewno zaniknął w Czechach i na Słowacji. Znane mi są współczesne stanowiska z zach. Węgrzech. Nie jest to motyl o imponujących zdolnościach do migracji - w Polsce można by się go spodziewać przy dalszym ociepleniu, ale wpierw na pewno pojawią się informacje o pojawie w Czechach, bądź Słowacji (podobnie było z C.erate)
N.vau-album - to gatunek wschodni. Współcześnie występuje we wsch. Białorusi. Ponieważ inny wschodni gatunek N.xanthomelas jest ostatnio częściej spotykany we wsch. Polsce, jest nadzieja, że i vau-album się pojawi.
S.pyri - gatunek ciepłolubny. Występuje na południu Czech i Słowacji, ale rzadki (w obu krajach chroniony). Nie ma zdolności migracyjnych, ale przy dalszym ocieplaniu klimatu może zwiększać zasięg w kierunku północnym.
Oczywiście zawsze mogą się pojawić pojedyncze okazy, przywiane wiatrem. Dzisiaj, w dobie internetu, pojaw każdego z tych gatunków w Polsce byłby szybko odnotowany. Zasięgi motyli stale się zmieniają (przykład P.tithonus). Oczywiście można sie pokusić o opracowanie historii - gdzie i kiedy był widziany, czy złowiony ostatni okaz, ale nie sądzę, by ktokolwiek pozbywał sie okazów tych gatunków złowionych w Polsce. Życzę sukcesu.
_________________
Antek
 
 
   
Antoni.Ch 

Zainteresowanie grupą: Nymphalidae, Papilionidae
Wiek: 39
Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 4
Skąd: Praga
Wysłany: 2007-05-29, 08:47   

Do Antoniego Kwiczaly

Dzięki !
 
   
Marex96 
ziomuś

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Wiek: 28
Dołączył: 29 Cze 2007
Posty: 1
Skąd: z daleka
Wysłany: 2007-06-30, 10:13   

dla mnie brakuje jak zwabić motyle do przynęty :!: :!: :!: :x
 
 
   
robertryba_2005


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera/Coleoptera i inne
Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 86
Skąd: Branice
Wysłany: 2007-06-30, 12:02   

No wiesz musisz je zaprosić i życzyć im smacznego :wink: A tak na serio to na Potralu już jest to co potrzbujesz czyli "Wabienie do przynęty".
 
 
   
Livonia 

Zainteresowanie grupą: motyle
Wiek: 38
Dołączyła: 02 Lip 2007
Posty: 7
Skąd: Góra/Poznań
Wysłany: 2007-07-03, 12:24   

za mało artykułów moim zdaniem i o obserwacjach. o łapaniu wabieniu i roślinkach jest dużo - a jesli czegos brak mozna zagladnąc do ksiazek np. "motyle". no i klucze by sie przydaly również:)pozdrawiam serdecznie
 
 
   
mnich81 


Zainteresowanie grupą: tortricidae
Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 234
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-07-20, 14:04   

Myślę, że brakuje informacji o fotografowaniu motyli o zmroku (zastanawiam się też, czy ktoś już próbował to robić nocą :mrgreen: ) i w trudnych warunkach oświetleniowych. Jakiego sprzętu używać (są to generalnie drogie zabawki, czy zatem istnieją tańsze metody)
 
 
   
Piotr Pawlikiewicz 


Zainteresowanie grupą: wszystkie motyle
Wiek: 40
Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 171
Skąd: Łask
Wysłany: 2007-07-20, 15:07   

nocne motyle brać do moczówki i do lodówki i na drugi dzień delikwent jest spokojny na jakieś 30 minut możesz z nim robić co chcesz, a najważniejsze masz światło.
_________________
  Analiza  ankiet   Analiza statystyczna
 
   
mnich81 


Zainteresowanie grupą: tortricidae
Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 234
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2007-07-20, 22:15   

to dość pomysłowe, choć nie do końca o to mi chodziło,
ale zawsze dobrze wiedzieć :)
 
 
   
ItsMeOnly 


Zainteresowanie grupą: Nymphalidae
Wiek: 46
Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 181
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-20, 22:59   

Anyway, są specjalne lampy pierścieniowe które montujesz na obiektyw- cena zabawek różna, od 500 do 5000 PLN. Zobacz np.:
http://www.allegro.pl/ite...i_nowa_fv_.html
Dużo aparatów (zwłaszcza kompaktowych) ma także "podświetlanie celu"- silną lampkę do wspomagania fokusu. Wtedy robisz na flash.
 
 
   
Piotr Pawlikiewicz 


Zainteresowanie grupą: wszystkie motyle
Wiek: 40
Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 171
Skąd: Łask
Wysłany: 2007-07-21, 00:17   

mnich81 napisał/a:
to dość pomysłowe, choć nie do końca o to mi chodziło,
ale zawsze dobrze wiedzieć :)

ja tak robie, motylowi się nic nie dzieje, robisz zdjęcia okazowi żywemu a że pozuje jak modelka do playboya to nic nie uwłacza, no i zaoszczędzenie pieniędzy
 
   
Ronnie 

Zainteresowanie grupą: Rhopalocera
Wiek: 30
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 479
Skąd: Lublin
Wysłany: 2007-07-21, 21:34   

Piotrze, co to takiego jest moczówka? Może powinienem wiedzieć, ale nie mam pojęcia cóż to jest. A pomysł z tymi motylami jest świetny, żebym tylko wiedział co to moczówka?
_________________
Jasiek
 
 
   
robertryba_2005


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera/Coleoptera i inne
Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 86
Skąd: Branice
Wysłany: 2007-07-22, 01:23   

Moczówka, czy jak ktoś woli moczbox jest to pojemnik na mocz dostepny w każdej aptece. (cena ok 50gr.)
 
 
   
Piotr Pawlikiewicz 


Zainteresowanie grupą: wszystkie motyle
Wiek: 40
Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 171
Skąd: Łask
Wysłany: 2007-07-22, 14:01   

oczywiście motyle wkładasz doi pustego pojemnika a nie do pełnego :D
_________________
  Analiza  ankiet   Analiza statystyczna
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka