Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ponowne rozpięcie (Limenitis populi)
Autor Wiadomość
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
  Wysłany: 2012-10-28, 17:56   Ponowne rozpięcie (Limenitis populi)

Odkurzam starą, zapomnianą kolekcję. Niektóre okazy wymagają ponownego rozpięcia jak np. samiec Pokłonnika osinowieca (Limenitis populi). Egzemplarz pochodzi z 2004 roku, więc kilka lat spoczywał. Odwilżyłem go za pomocą wrzątku na którym spoczywał na wacie w szczelnie zakręconym słoiku, po 24 godzinnych rozpiąłem go na rozpinadle, nie stawiał większego oporu. Nigdy wcześniej tego nie robiłem w sensie ponownego rozpinania. Mam wobec tego pytanie ile czasu będzie potrzebował by przyschnąć w nowej pozycji?
 
   
Marek Hołowiński 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera Polski
Wiek: 69
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 334
Skąd: Macoszyn
Wysłany: 2012-10-28, 20:23   

miesiąc, dwa, ale i tak pod wpływem wilgotnego powietrza z czasem się odkształci.
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-10-29, 21:41   

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dziś dorzuciłem na rozpinadło samicę z tego samego okresu. Wrócę tutaj z editem po wspomnianym miesiącu czy dwóch. Chyba, że ktoś ma pomysł jak przyspieszyć ten proces i utrwalić wypracowaną pozycję ciała owada.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-10-30, 17:57   

Cytat:
jak przyspieszyć ten proces
Suszenia motyli, szczególnie tych przetłuszczających się (barczatki, niedźwiedziówki, pawice) nie należy przyspieszać. Robią się bowiem tłuste, trzeba je potem kąpać w benzynie ekstrakcyjnej, co czasem powoduje zlepianie się strzępiny i inne komplikacje (przebarwienia). Motyle dzienne, szczególnie te złowione w terenie można wysuszyć szybciej, np. podwyższając temperaturę suszenia (do 40-45 stopni, np. na kaloryferze). Jeśli jest to motyl odwilżony, wyschnie w ten sposób za 2-3 dni.
Cytat:
jak....utrwalić wypracowaną pozycję ciała owada
Jeśli motyl nie jest rozpinany od razu po złowieniu, ale wyschnie nierozpięty, lub źle rozpięty, to nawet przepreparowany, po pewnym czasie wraca do pierwotnej pozycji - powodem jest, jak pisze Marek, naturalna wilgoć w powietrzu, która wnika w mięśnie owada i rozluźnia je. Można wprawdzie usztywnić pozycję skrzydeł klejem (widziałem takie poklejone okazy, zwłaszcza na giełdach), ale osobiście odradzam takie postępowanie.
_________________
Antek
 
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-05, 21:22   

Dziękuję. W pokoju, gdzie przetrzymuje zbiory nie ma zbyt dużej wilgotności powietrza, aczkolwiek to stwierdzenie na przysłowiowe oko.
 
   
Marek Hołowiński 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera Polski
Wiek: 69
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 334
Skąd: Macoszyn
Wysłany: 2012-11-05, 22:46   

Bywa że latem przy wysokich temperaturach mamy bardzo dużą wilgotność powietrza. Dosyć trudno jest w takich warunkach utrzymać w pomieszczeniach mniejszą wilgotność, chyba że ma się klimatyzację.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka