Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zakupy z za granicy
Autor Wiadomość
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-06, 21:00   Zakupy z za granicy

Czy mogę zakupić legalnie gatunek z innego kraju, który w Polsce objęty jest ochronną, ale w kraju, w którym kupuję już nie?
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-11-06, 21:44   

Zakupić możesz, ale po co? Nie wolno Ci go bowiem wwieźć do Polski bez stosownego zezwolenia, chyba, że takowe sobie załatwisz. Przepisy mówią bowiem, że nie wolno posiadać okazu chronionego w Polsce bez odpowiedniego zezwolenia.
_________________
Antek
 
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-07, 19:17   

Aha, nie ukrywam, że jestem zaskoczony, bo skoro gdzieś motyla nie chronią, a ja kupuję i tak już martwego, to raczej Polskiej fauny na szkodę nie narażam. Panie Antoni, a mógłby mi Pan przybliżyć coś więcej na temat takowego "stosownego zezwolenia".
 
   
Marek Hołowiński 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera Polski
Wiek: 69
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 334
Skąd: Macoszyn
Wysłany: 2012-11-07, 20:39   

Czy nigdy nie słyszałeś o akcjach celników i straży granicznej w wyniku których zdeponowano kły słoni, skóry tygrysów, żywe bądź preparowane ssaki, ptaki i inne zwierzęta?
Polskie prawo w tej materii określa dość precyzyjnie możliwości posiadania eksponatów ze zwierząt bądź ich części, które objęte są przepisami o ich ochronie. I nie ważne czy są to gatunki chronione u nas czy w innych krajach.
Na posiadanie okazów chronionych czy ich części powinieneś uzyskać pozwolenie. W przeciwnym razie jesteś w konflikcie z prawem
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-07, 22:06   

W dalszym ciągu czekam na informacje dotyczące pozwolenia.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-11-08, 15:39   

Zapoznaj się z: USTAWĄ z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
(Dz. U. z dnia 30 kwietnia 2004 r.) - paragraf 56 :
http://www.entomo.pl/praw...hr_prz_2004.htm
a także związanym z nią ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 28 września 2004 r. :
http://www.entomo.pl/praw..._chron_2004.htm
_________________
Antek
 
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-10, 11:59   

Dziękuję po raz kolejny, pewnie to nie ostatnie pytanie z mojej strony, do tej pory opierałem się na kilku książkach przy oznaczaniu i właściwie to mi wystarczało, ale widzę że jednak bez wiedzy w temacie entomologi się nie obejdzie.

Edit:

Jestem już po lekturze, ale nie wywnioskowałem z tego w jaki sposób mogę uzyskać takie zezwolenie. Więc zapytam w prost, czy jeżeli kupię motyla (u nas chronionego) na terenie kraju, w którym nie podlega ochronie, to mogę ubiegać się o takie zezwolenie czy go po prostu nie dostanę, bo jestem zwykłym zjadaczem chleba?
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-11-13, 19:00   

Jeśliby się dokładnie wczytać w nasze przepisy o ochronie gatunkowej, to łatwo się zorientować, że nie chodzi w nich tak naprawdę o ochronę naszej fauny, a bardziej o uniemożliwienie posiadania gatunków chronionych. Żadna to bowiem strata dla polskiej fauny, gdy się chroniony gatunek sprowadzi z zagranicy. Chodzi o to, że tworząc w przepisach taką furtkę, umożliwia się handel tymi okazami. Handlarza nie obchodzi bowiem rzetelność naukowa - może podczepić zagraniczną metryczkę pod polski okaz i sprawa załatwiona. Na uzyskanie zezwolenia potrzebne są więc "bardzo poważne" argumenty (praca naukowa, lub t.p.) Jak słusznie zauważasz, "zwykły zjadacz chleba" raczej nie ma szans na jego uzyskanie. Nawet naukowcy mają z tym problemy.
_________________
Antek
 
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-13, 21:25   

Trudno dziękuję bardzo. Dziwie się jednak że w internecie pojawiają się ogłoszenia typu sprzedam kolekcję z przed iluś tam lat, zaglądam a tam sprzedający wystawia niepylaki. Teraz przynajmniej wiem, że kupujący łamie prawo, podobnie jak sprzedający.
 
   
Marek Hołowiński 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera Polski
Wiek: 69
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 334
Skąd: Macoszyn
Wysłany: 2012-11-13, 21:27   

i bardzo dobrze że to zrozumiałeś
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-11-13, 22:35   

Cytat:
sprzedający wystawia niepylaki
Piszesz bardzo ogólnie. Chciałbym więc tylko dodać, że znanych jest kilkadziesiąt gatunków niepylaków (rodzaj Parnassius) - a tylko dwa są w Polsce chronione (te występujące w Polsce), pozostałe możesz sobie kupować.
_________________
Antek
 
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-14, 14:10   

Mam na myśli polskie, obecnie nie interesuję się gatunkami zagranicznymi, bo jak widzę już na starcie nie będę mógł posiadać niektórych polskich. Wolę się na wstępie rozeznać w tych kwestiach niż narazić się nieumyślnie złamaniem jakiegoś prawa. Nie mam pojęcia jak wygląda ochrona gatunków zagranicznych, więc na razie bezpieczniej jest je pomijać. Ostatnio trafiłem na ogłoszenie sprzedam kolekcję po dziadku i tam był apollo, mnemozyna, żeglarz i kilka innych rzadkich.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka