Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomiary rozpiętości skrzydeł
Autor Wiadomość
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-13, 16:52   Pomiary rozpiętości skrzydeł

Prowadzę swój rejestr kolekcji, ale nie było w nim wzmianki o rozpiętości skrzydeł, co chciałbym nadrobić. Niestety napotkałem na pewne trudności jak np. powycinane krawędzie skrzydeł Rusałek. W przypadku żałobnika odległość między dwoma wierzchołkami przednich skrzydeł jest mniejsza niż odległość pomiędzy "ząbkami" tuż pod nimi, wypuszczonymi do zewnątrz. W takim przypadku, która miara jest prawidłowa. Drugie pytanie jak traktować okazy wyprofilowane delikatnie końcami skrzydeł do góry oraz te których skrzydła rozpięte są w idealnej płaszczyźnie? Wiadomo że odległości między wierzchołkami skrzydeł będzie większa w drugim przypadku.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-11-13, 18:33   

Pojęcie rozpiętości skrzydeł, choć czasem praktyczne, nie jest jednoznaczne, choćby właśnie z powodu pewnych subiektywnych czynników, o których wspominasz. Dlatego w kluczach używa się pojęcia długości przedniego skrzydła - tj. odległości od nasady skrzydła do jego wierzchołka - w tej definicji nie ma miejsca na subiektywizm.
_________________
Antek
 
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-13, 21:26   

Niestety na wszelakich aukcjach podane są rozpiętości.
 
   
Marek Hołowiński 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera Polski
Wiek: 69
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 334
Skąd: Macoszyn
Wysłany: 2012-11-13, 21:37   

rozpiętość to rozpiętość. Jak okaz jest źle rozpięty to go popraw. Jeżeli potrzebne Ci są te wymiary, to bierz je zawsze w tej samej pozycji preparowanych okazów (dolna krawędź przedniego skrzydła powinna być prostopadła do osi motyla)
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-15, 20:03   

Doskonale wiem, jak powinno się preparować, ale sporo okazów obecnie najzwyczajniej zamawiam i tam mam podaną rozpiętość i stan owada.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-11-15, 22:06   

Cytat:
sporo okazów obecnie najzwyczajniej zamawiam i tam mam podaną rozpiętość
Rasmin, nie rozumiem Twoich problemów - i jak to się ma do pierwszego postu? Skoro zamawiasz okaz wg podanej rozpiętości skrzydeł to nie Twój problem jak ktoś ją zmierzył. Swoją drogą takie dane są oczywiście fałszywe, bo rozpiętość mierzy się po wypreparowaniu, a nie w stanie złożonym, więc to co podają, to raczej przypuszczenie niż rzeczywistość. Okazowi niewypreparowanemu też przecież łatwiej zmierzyć długość skrzydła niż rozpiętość.
_________________
Antek
 
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-11-16, 19:44   

Może inaczej mam dwie oferty tego samego motyla, brakuje go w mojej kolekcji, nie występuje w rejonach w których bywam, decyduje się na zakup i... obydwaj sprzedający podali rozpiętość skrzydeł, prócz wielkości owady niczym się nie różnią, zależy mi więc na zakupie większego osobnika, ale obydwaj sprzedający mierzą tak jak uważaj, więc trudno się domyśleć, który osobnik faktycznie jest większy. W takim kontekście chciałem się zorientować jak powinno dokonywać się tych pomiarów, żeby nie wprowadzać ludzi w błąd.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka