Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zdjęcie motyla ze szpilki
Autor Wiadomość
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-12-30, 21:16   Zdjęcie motyla ze szpilki

Nabyłem motyla standardowo przedstawionego wierzchnią stroną skrzydeł do góry, ale ponieważ posiadam dwa identyczne, chciałbym jednego z nich przedstawić spodem. Polećcie mi proszę jakieś dobre metody, aby zdjąć okaz ze szpilki po czym umieścić go na niej odwrotną stroną, nie uszkadzając motyla.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-12-30, 21:52   

Jeśli motyl był już odwilżany, a potem preparowany, to na ogół można go zsunąć ze szpilki bez specjalnych zbiegów. Wystarczy go tylko odwrócić i ponownie nabić na szpilkę - ale dokładnie w tym samym miejscu, gdzie już był otworek.
Jeśli jednak motyl był preparowany na świeżo (od razu po złowieniu), to ściągnąć się go nie da bez ryzyka uszkodzenia. Trzeba go wtedy odwilżyć, takiego wilgotnego ściągnąć ze szpilki, ponownie nabić spodem do góry i ponownie wypreparować.
Zastanawiam się jednak nad sensem takiej operacji - przecież motyla zawsze można wyciągnąć z gabloty i obejrzeć jego spodnią stronę. Ja mam w kolekcji po kilka-kilkanaście motyli tego samego gatunku, ale żadnego nigdy nie preparowałem spodem do góry. Można też sobie zrobić zdjęcia motyla z wierzchu i spodu i zapisać w specjalnym folderze na komputerze. Ogladać go możesz dowolną ilość razy bez otwierania gabloty.
_________________
Antek
 
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-12-31, 14:46   

Osobiście bardziej mi odpowiada oglądanie spreparowanych okazów na żywo, na komputerze to nie to samo. Poza tym nie mam takiego sprzętu, którym mógłbym wykonać tak szczegółowe zdjęcie. Podane przez Pana sposoby poznałem już wcześniej, więc liczyłem, że może jest na to jakiś dobry patent, no ale niestety. Tak przy okazji zastanawiam się, po co Panu kilkanaście okazów tego samego gatunku, nie szkoda tak lokalnych populacji?
 
   
Marek Hołowiński 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera Polski
Wiek: 69
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 334
Skąd: Macoszyn
Wysłany: 2012-12-31, 15:27   

Rasmin napisał/a:
Tak przy okazji zastanawiam się, po co Panu kilkanaście okazów tego samego gatunku, nie szkoda tak lokalnych populacji?
To i ja odpowiem, w razie czego Antek uzupełni.
Antoni Kwiczala zbiera motyle od kilkudziesięciu lat. Główne zainteresowania to motyle dzienne z całego globu. Poza tym makrolepidoptera.
W tak długim okresie gdyby nawet co dwa lata wziął jeden okaz z jednego stanowiska to i tak mógłby zgromadzić serie około 25 motyli. Oczywiście że tak nie robi, a serie obejmują różne miejsca w kraju i za granicą i zazwyczaj zawierają osobniki o pewnej zmienności w obrębie gatunku.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2012-12-31, 17:51   

Bardzo trafnie to Marku opisałeś :smile: . Rzadko się zdarza, że mam kilka okazów z tego samego miejsca. Bywa tak, gdy uzyskałem jaja od samicy i motyle wyhodowałem. Nie zawsze można okazy wypuścić, np. są to szkodniki (kiedyś wyhodowałem z jaj kilkadziesiąt okazów Lymantria dispar - nie sposób takiego szkodnika wypuścić w przyrodę), bądź są to gatunki obce naszej faunie (jest to nawet prawnie zabronione). Mam je więc w kolekcji na wymianę. Sporo mam np. bielinków P.napi i P.rapae - z całej Europy - są to naprawdę zmienne gatunki.
Każdy okaz to pewien dokument faunistyczny. Dziwi mnie, gdy ktoś pisze, że ma dwa okazy - widok z wierzchu i ze spodu :wink:
_________________
Antek
 
 
   
Rasmin 


Zainteresowanie grupą: Motyle Polski
Wiek: 36
Dołączył: 12 Wrz 2010
Posty: 36
Skąd: N/D
Wysłany: 2012-12-31, 19:08   

Moje doświadczenie jest po prostu niewielkie, może różnią nas cele, pobudki i inne takie ;) Zmienność faktycznie jest, ale niektóre gatunki wręcz słynną pod tym względem, dlatego każdy kolejny okaz byłby czymś niepowtarzalnym dla zbioru, więc ja staram się pohamować i poprzestać na wspomnianych dwóch lub trzech.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka