Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Polyommatus escheri
Autor Wiadomość
frankee 

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Wiek: 48
Dołączyła: 27 Lip 2014
Posty: 16
Skąd: Świerklaniec
Wysłany: 2014-07-31, 20:56   Polyommatus escheri

Ponieważ dopiero niedawno zagłębiłam się w rozpoznawanie motyli, ich fotografowanie i obserwowanie mam parę pytań.
1. Czy możliwe jest występowanie Polyommatus escheri w Polsce?
Pytam ponieważ mimo wielokrotnego posiłkowania się stronami internetowymi z fotografiami i opisami modraszków mam wątpliwości w ich identyfikacji. Przyglądając się plamkom, kolorystyce, obwódce na skrzydłach stwierdzam, że wykonałam zdjęcie motyla, którego nie ma na naszym terenie. Jeśli zatem to niemożliwe proszę o pomoc w identyfikacji.
W dziale identyfikacja gatunków również zmagam się z innym modraszkiem. Coraz bardziej skłaniam się do Lycaena tityrus, ale nikt nie odpowiedział na moje zapytanie. Jeśli zdjęcia są niewystarczające mogę umieścić inne.
Tymczasem fotki Polyommatus escheri- według nowicjuszki:) Jeśli to ikar to proszę o wskazówki co pomogło w rozpoznaniu. Dziękuję
[img]

2. Coenonympha pamphilus - jak odróżnić samca od samicy? (Czy tylko mikroskopowe badanie narządów kopulacyjnych może pomóc)?
Dziękuję za wszelką pomoc. Będę się udzielać na forum, ponieważ mam wiele pytań, na które google nie udzieli, ale specjaliści, którzy od lat siedzą w temacie:)
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2014-07-31, 21:55   

ad1 - nie Polyommatus escheri w Polsce nie występuje, ani w żadnym z ościennych krajów, więc jego występowanie u nas jest niemal nieprawdopodobne. Poza tym, motyl na zdjęciu to nie może być P. escheri, ponieważ ma on na spodzie skrzydła przedniego w komórce środkowej wyraźną czarną plamkę (której escheri nie ma). To Polyommatus icarus.
ad2 - Dymorfizm płciowy u C. pamphilus jest bardzo niewielki. Najłatwiej odróżnić samca od samicy po wyglądzie odwłoka - u samicy jest wyraźnie większy i pękaty. Poza tym, nawet bez mikroskopu widać różnicę w budowie aparatów genitalnych.
_________________
Antek
 
 
   
frankee 

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Wiek: 48
Dołączyła: 27 Lip 2014
Posty: 16
Skąd: Świerklaniec
Wysłany: 2014-07-31, 22:01   

Bardzo dziękuję za fachowe wyjaśnienie.
Czy jest możliwa pomoc jeszcze w identyfikacji modraszka w dziale: jaki to gatunek?
Ponieważ na swoim blogu prowadzę obecnie obserwacje motyli chciałabym, aby zamieszczone informacje były rzetelne (podpisy pod zdjęciami). Wkrótce i na tym forum poproszę o "sprawdzenie".
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka