Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o pomoc w sprawie motyla
Autor Wiadomość
Beata Becia Beti 

Zainteresowanie grupą: Motyle egzotyczne
Dołączyła: 02 Lis 2015
Posty: 2
Skąd: Jaworze
Wysłany: 2015-11-02, 12:31   Proszę o pomoc w sprawie motyla

Witam.Bardzo proszę o pomoc w następującej kwestii.czy istnieje szansa by na wolności w Polsce wykluł się i przeżył motyl Morpho (błękitny) A jeżeli tak ,to jakim cudem jego kokon mógł trafić na stary opuszczony strych.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje ,sugestie lub wyjaśnienia takiej sytuacji.
dziękuję
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2015-11-02, 14:31   

Teoretycznie tak. Jeśli jakiś entomolog hodował w lecie taki gatunek, gąsienica mogła wymknąć się z hodowli i przepoczwarczyć na strychu. Motyle te nie mają diapauzy zimowej, motyl mógł się wylęgnąć końcem lata i wyfrunąć. Oczywiście po ochłodzeniu musiał zginąć. Taką sytuację zaobserwowałem kiedyś w Meksyku. W bezpośredniej bliskości morza zobaczyłem latający gatunek Morpho peleides. Występuje on wprawdzie w Meksyku, ale to gatunek związany z tropikalną puszczą, a nie brzegiem morza. Okazało się, ż e w odległości około 8 km od tego miejsca było motylarium, w którym hodowano ten gatunek. Gąsienica uciekła widocznie z hodowli, a wylęgły motyl zwiedzał sobie okolice w poszukiwaniu odpowiednich roślin.
Cytat:
jakim cudem jego kokon mógł trafić na stary strych
Motyle morpho nie mają kokonów, jedynie poczwarki. Kokon to jedwabny oprzęd osłaniający poczwarkę.
BTW - skąd wiesz, że to była poczwarka morpha?
_________________
Antek
 
 
   
Beata Becia Beti 

Zainteresowanie grupą: Motyle egzotyczne
Dołączyła: 02 Lis 2015
Posty: 2
Skąd: Jaworze
Wysłany: 2015-11-02, 15:09   

Witam .dziękuję bardzo za podpowiedź.Sytuacja jest hipotetyczna ,nie widziałam nic takiego ,ale pisze sztukę dla dzieci o motylach ,które wylegają się na starym strychu i razem lecą przez "świat " poszukując miejsca dla siebie .jest tam Ćma ,rusałka pawik ,cytrynek i bielinek oraz nieszczęsny Morfo,któremu wciąż jest zimno. Każdy z tych motyli znajdzie swoje miejsce na ziemi Ćma w lesie ,bielinek i cytrynek ,na łące ,pawik w ogrodzie ,a morfo odnajdzie swoja wymarzona orchideę lub Oleander w ogrodzie botanicznym lub palmiarni ,-oranżerii.O ile mogę sobie wyobrazić wszystkie te sytuacje ,o tyle moja wiedza z zakresu motyli egzotycznych jest znikoma .Poszukując informacji o danym gatunku motyla nie mogę liczyć na to ,że znajdę odpowiedź czy wymyślona ,przeze mnie historia mogłaby się wydarzyć .Dlatego z tym dziwnym zapytaniem zgłosiłam się do użytkowników tego zacnego Forum.I jak widać nie zawiodłam się.Jeszcze raz serdecznie dziękuję. pozdrawiam ,życząc najciekawszych obserwacji ,najciekawszych okazów.
Beata
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka