Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
prośba o pomoc
Autor Wiadomość
dancyna 

Zainteresowanie grupą: Zawisakowate
Dołączyła: 07 Wrz 2016
Posty: 5
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2016-09-07, 11:20   prośba o pomoc

mam na oleandrze gąsienice zmrocznika oleandrowca co zrobić żeby przetrwała

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14183836_1751557745095415_3331313941165113495_n.jpg?oh=0ca5399972400344011f53671ef1a181&oe=5846E4CC

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14225491_1751319118452611_5352086850430715343_n.jpg?oh=2676282357ad85cae0203a9d7d30552d&oe=584C7B80
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2016-09-07, 13:23   

Piszesz, że jesteś z Tarnowa. Czy to znaczy, że owa gąsienica wyrosła na oleandrze w Tarnowie? Byłoby to sporą niespodzianką.
Wracając do meritum sprawy. Gąsienica wygląda na wyrośniętą. W niedługim czasie powinna zejść z rośliny pokarmowej i zacząć szukać miejsca na przepoczwarczenie (robi to w ziemi). Ziemia w doniczce nie zapewni jej właściwych warunków. Gdy więc zauważysz, że gąsienica przestanie żerować i zejdzie do doniczki, trzeba jej przygotować odpowiednie miejsce na przepoczwarczenie (na ogół gąsienica wtedy zmieni barwę z zielonej na brązowo-fioletową). Weź większy pojemnik (najmniej 20 cm średnicy), wsyp na dno 10 cm sypkiej ziemi i połóż na nią gąsienicę. Powinna się szybko zakopać do ziemi. Zostaw gąsienicę w spokoju na 3 tygodnie. Teoretycznie u tego gatunku zimuje poczwarka, ale to południowoeuropejski motyl i przypuszczam, że mrozu nie przetrzyma. Mnie, mimo schłodzenia poczwarek, motyle lęgły się w grudniu. Innej opcji jednak nie masz. Po kilku tygodniach wyciągnij poczwarkę z ziemi, daj do mniejszego naczynia z kilkoma warstwami ligniny i spróbuj przechować w lodówce, w temp. 5-6 stopni. Może przezimuje. W maju poczwarkę trzeba przenieść do ciepłego pokoju i wkrótce powinien się wylęgnąć motyl.
_________________
Antek
 
 
   
dancyna 

Zainteresowanie grupą: Zawisakowate
Dołączyła: 07 Wrz 2016
Posty: 5
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2016-09-07, 17:03   

Tak na oleandrze w doniczce niedawno ją zauważyłam na razie ładnie pożera liście i jest zielona zdjęcie z wczoraj mam strych może tam bym ją przetrzymała strych nie jest ogrzewany szkoda by jej było gdyby miała nie przetrwać a na strychu temp 6 do 8 st ale zimą . Mam pytanie jeśli mozna co z motylem kiedy wypuścić i bardzo dziekuję za odpowiedż
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2016-09-07, 18:31   

Piszesz niezbyt konkretnie, więc powtórzę - gąsienica na pewno nie przetrzyma zimy - musi się przepoczwarczyć. Natomiast istnieje ryzyko, że nim na strychu temperatura opadnie do tych 6-8 stopni, to motyl zdąży się wylęgnąć.
Natomiast problem z motylem uważam za nierozwiązalny. Pierwsze pokolenie D. nerii w Polsce pojawia się w połowie czerwca. Nikłe jest jednak prawdopodobieństwo, że znów pojawi się w okolicy Tarnowa. Jeśli przeniesiesz poczwarkę do ciepłego pokoju końcem maja, to motyl wylęgnie się w drugiej połowie czerwca. Wtedy możesz go wypuścić. Oczywiście to, że znajdzie sobie partnera (partnerkę) do dalszego rozwoju jest mało prawdopodobne, ale trudno.
Ps.
Mam jeszcze takie pytanie - jak długo posiadasz ów oleander, na którym znalazłaś gąsienicę?
_________________
Antek
 
 
   
dancyna 

Zainteresowanie grupą: Zawisakowate
Dołączyła: 07 Wrz 2016
Posty: 5
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2016-09-08, 07:40   

Mam 3 oleandry żeruje na najmłodszym kupionym póżnym latem zeszłego roku w LIDL a przepraszam że piszę niejasno ale dla mnie to zupełnie nowa sytuacja muszę więcej poczytać o gąsienicach natomiast zrobię tak jak Pan pisze na razie żeruje ziemię z doniczką mam tylko jaka ta lignina sucha czy mokra czy ją włożyć do pojemniczka i na dół do lodówki i jak często patrzeć po jakim czasie ten motyl ? wiem ze istnieje małe prawdopodobieństwo że się rozmnoży ale zawsze by pożył . I gdzie go trzymać do maja ewentualnie . Jeśli to nie problem mogłabym na bierzaco pisac tzn jeśli coś się zmieni i zrobić zdjęcia sedecznie dziękuję za pomoc

[ Dodano: 2016-09-08, 08:49 ]
Widzę że znów niejasno napisałam konkretnie chodzi o to czy w lodówce próbować go przetrzymać po 3 tyg w ziemi do maja a jeśliby nie wytrzymał bo pisze Pan ze panu sie lęgły w grudniu to jęśliby się wylągł wcześniej to co z nim zrobić na razie jest zielony i koloru nie zmienia
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2016-09-08, 11:09   

Lignina powinna być sucha - chodzi o to, by poczwarka nie przesuwała się stale po plastikowym dnie. W lodówce motyl się nie wylęgnie, ma tam zbyt chłodno. Mnie nie zależało na zimowaniu poczwarek, trzymałem je w warunkach zbliżonych do naturalnych (nieogrzewany garaż). Widocznie było zbyt ciepło. Gdyby mimo wszystko motyl się wylągł wcześniej, to nic nie zrobisz. Nie masz możliwości ani umiejętności by go żywić. Aktywny motyl, nawet karmiony żyje maksymalnie miesiąc, więc musi umrzeć.
_________________
Antek
 
 
   
dancyna 

Zainteresowanie grupą: Zawisakowate
Dołączyła: 07 Wrz 2016
Posty: 5
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2016-09-08, 16:44   

W takim razie przetrzymam go w lodówce może się uda do maja i ew wypuszczę w czerwcu nic więcej zrobić nie mogę za porady dziękuję to i tak frajda że mam go u siebie . Pozdrawiam w razie wątpliwości napisze a dziś przeniósł się na 4 letniego oleandra stoją obok siebie

[ Dodano: 2016-09-09, 10:35 ]
Dziś rano zmieniła kolor najpierw na ciemno zieloną teraz ciemnieje zeszła na dno doniczki oleandra przełożyłam ją do doniczki z ziemią ale się nie zakopuje mam nadzieję że wszystko zrobiłam jak należy pozdrawiam

[ Dodano: 2016-09-09, 10:38 ]
teraz wyszła z doniczki coś jej nie pasuje i nie wiem co z powrotem do oleandra wchodzi a tam ziemia jest za twarda

[ Dodano: 2016-09-09, 10:49 ]
prosze o porade bo idzie po elewacji a jak wejdzie do ogródka to jej nie znajde

[ Dodano: 2016-09-09, 10:54 ]
włożyłam ją do doniczki i przykryłam wieczkiem zobacze moze sie zakopie w zwykłej ziemi raczej nie miałaby szans na przezimowanie
 
   
Jacek Kurzawa 

Zainteresowanie grupą: Macrolepidoptera
Wiek: 55
Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 4
Skąd: Tomaszów Maz.
Wysłany: 2016-09-09, 09:54   

Gąsienica osiągnęła prawdopodobnie już dojrzałość i ma potrzebę zamiany w poczwarkę. Zacznie wędrować, więc może zniknąć. Dlatego lepiej już teraz przełożyć ją do jakiegoś pojemnika i urwać kilka listków. Jeśli ich nie zje to będzie oznaczało, że już przestała żerować. W pojemniku powinna być ziemia. Ten gatunek robi poczwarkę na ziemi, nie zakopuje się do niej (jako jedyny przedstawiciel tej rodziny w naszym kraju). Gąsienica zrobi na ziemi bardzo luźny oprzęd, obkurczy się i będzie wyglądała jak chora. Proszę jej nie ruszać, zapewnić jej spokój a po 2-3-5 dniach zamieni się w poczwarkę. Najciekawsze będzie to, po jakim okresie wykluje się motyl.
 
 
   
dancyna 

Zainteresowanie grupą: Zawisakowate
Dołączyła: 07 Wrz 2016
Posty: 5
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2016-09-09, 10:24   

Teraz już wszystko rozumiem dałam ją do doniczki z ziemią nakryłam od góry już od rana nie jadła zlizywała jedynie sok z liści które nadcięłam a po jakim czasie do lodówki i bardzo dziękuję za odpowiedz
 
   
Jacek Kurzawa 

Zainteresowanie grupą: Macrolepidoptera
Wiek: 55
Dołączył: 26 Lis 2006
Posty: 4
Skąd: Tomaszów Maz.
Wysłany: 2016-09-09, 10:45   

Proszę jej nie wkładać do lodówki, to ją raczej zabije. Napisałem PW (proszę sprawdzić sobie skrzynkę), maile nie dochodzą, proszę o kontakt jk@entomo.pl pozdrawiam, JK
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka