Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Terrarium do odchowu gąsienic Attacus atlas.
Autor Wiadomość
Papja 

Zainteresowanie grupą: egzotyczne motyle nocne
Dołączył: 09 Lut 2017
Posty: 6
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: 2017-06-13, 22:16   Terrarium do odchowu gąsienic Attacus atlas.

Hej!

Mam kilkadziesiąt gąsienic Attacus atlas, póki co są jeszcze małe i trzymam je rozdzielone w dwóch faunaboxach, ale zastanawiam się nad tym jak zapewnić im odpowiednie warunki gdy będą większe, tak by mogły przejść bezproblemowo w stadium poczwarki. Obecnie utrzymuje u nich wysoką temperaturę(~26 stopni) i wysoką wilgotność(ciągle mokre ręczniki papierowe na dnie, które zmieniam rano i wieczorem, podczas czyszczenia faunaboxu), jak urosną myślałem nad tym, żeby stworzyć dla nich z szafki, lub wielkiego kartonu, typowy odchowalnik, wstawiając 2-3 ściany z siatki. W tak dużym terrarium mógłbym zapewnić im bezproblemowo większe gałęzie bzu, co ułatwiłoby im przepoczwarzanie, gdyż miałyby dla siebie dużo miejsca. Z drugiej strony, w takim wypadku nie będę mógł łatwo zapewnić im temperatury i wilgotności.
Drugim pomysłem było to, by kupić największy pojemnik plastikowy jaki mogę, czyli samlę w ikei i wtopić w sufit oraz jeden bok siatkę. W takim pojemniku łatwiej o utrzymanie wilgotności i temperatury, jednak nie wiem czy jedna taka samla o wymiarach 78x56x43cm wystarczy dla docelowo około 20-30 sztuk gąsienic.
Jak Wy byście to rozwiązali? Z góry dziękuję za odpowiedź :).
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2017-06-21, 23:48   

Hodowałem kiedyś tą pawicę w okresie jesienno-zimowym (październik-grudzień) na zimozielonym ligustrze, w temperaturze pokojowej (22-24 stopnie) i przy pokojowej wilgotności (zimą jest ona dosyć niska). Tak niska temperatura powoduje wydłużenie czasu hodowli, ale niska wilgotność gąsienicom zbytnio nie szkodziła. Wręcz przeciwnie, wysoka wilgotność przy wyższej temperaturze może powodować rozwój na listkach rośliny pokarmowej szkodliwych grzybków, co może skutkować biegunkami u gąsienic. Do wylęgu motyli jest jednak potrzebna wyższa temperatura, dlatego ma motyle czekałem aż do sierpnia.
_________________
Antek
 
 
   
Papja 

Zainteresowanie grupą: egzotyczne motyle nocne
Dołączył: 09 Lut 2017
Posty: 6
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: 2017-06-23, 18:35   

Dziękuję za odpowiedź :).

Chciałbym się w takim wypadku jeszcze zapytać o inkubację kokonów a wilgotność, obawiam się, że poczwarki mogą się przesuszyć, jeżeli nie zadbam o wysoką wilgoć. Czy moje zmartwienie ma jakiekolwiek podstawy, czy nie powinienem się o to obawiać?
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2017-06-23, 18:52   

Zasadniczo oprzędy powinny utrzymać odpowiednią wilgotność poczwarek. Wiem jednak z doświadczenia, że wielu hodowców ciekawi płeć przyszłego motyla i rozcinają oprzędy, by to ustalić. W takim przypadku konieczne jest zapewnienie poczwarkom odpowiednio wyższej wilgotności. Wysychanie poczwarek mogłoby mieć miejsce przy wysokiej temperaturze i bardzo niskiej wilgotności. Utrzymanie wyższej wilgotności oczywiście nie szkodzi, a nawet może pomóc przy wylęgu motyla, trzeba jednak uważać, by oprzędy nie zapleśniały.
_________________
Antek
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka