Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gąsienica - czy coś (i jeśli tak to co) jej dolega?
Autor Wiadomość
Feljan 

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Dołączył: 10 Maj 2018
Posty: 2
Skąd: Wrocław
  Wysłany: 2018-05-10, 19:27   Gąsienica - czy coś (i jeśli tak to co) jej dolega?

Dobry wieczór, piszę z pytaniem odnośnie znalezionej gąsienicy.
W poniedziałek zauważyłem na chodniku leżącą nieruchomo gąsienicę. Początkowo chciałem jedynie odłożyć ją na drzewo, z którego sądziłem iż spadła (topola, w promieniu kilku metrów nie było zaś innego) aby nikt jej nie zdeptał. Jednak gdy próbowałem posadzić ją na liściu/gałązce to spadała. Nie mogła złapać równowagi również na mojej ręce – ciągle wywracała się na bok lub na plecy. Nie używała tylnych odnóży. Wobec braku możliwości włożenia jej na drzewo oraz dziwnego zachowania postanowiłem zabrać ją do domu sądząc, że brak zdolności do utrzymania równowagi to jedynie mijający objaw zbyt długiego czasu spędzonego w pełnym słońcu na rozgrzanym asfalcie i/lub upadku z dużej wysokości z drzewa na twarde podłoże. W domu włożyłem ją do plastikowego pojemnika po owocach i dałem zerwane po drodze liście topoli, a także brzozy i dębu (ze zdjęć w Internecie przypuszczałem, że jest jednym z gatunków rodzaju Orthosia, które żywią się tymi roślinami). Zdziwiło mnie to, że nie chciała jeść, lecz usiłowała chodzić po pojemniku (co z racji problemów z równowagą jej nie wychodziło). Następnego dnia rano gąsienica leżała nieruchomo a na jej ciele pojawiła się półprzezroczysta osłonka (wylinka?). Myślałem, że wszystko jest w porządku, w końcu gąsienice na dzień, dwa przed linieniem zastygają. Jednak ona trwa tak już trzeci dzień, ponadto na jej ciele (lub ów łuszczącej osłonce) pojawiły się ciemne plamy (zwłaszcza na odnóżach). Gąsienica praktycznie się nie rusza, czasem tylko porusza głową (która jest jedynym elementem bez osłonki).
Czy ktoś z Państwa wie, czy to normalne zjawisko, czy gąsienicy coś dolega (jeśli tak to co)? I co to za gatunek owada? (nie jestem stuprocentowo pewien, czy dobrze dobrałem jej pożywienie)
W załączeniu zdjęcie gąsienicy z dzisiaj.

P1730679.JPG
Zdjęcie nr 1
10.05.2018
Wrocław
Plik ściągnięto 35 raz(y) 180.19 KB

 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2018-05-11, 11:32   

Z tego zdjęcia i przy takim ułożeniu gąsienicy, ja nie potrafię jej oznaczyć. Być może faktycznie chciała linieć, ale jakiś ptak ją zrzucił z gałązki na ziemię, a słońce ją przegrzało. Możliwe też, że jest spasożytowana. Jedynie upływ czasu może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
_________________
Antek
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka