Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Co to za gąsienica?
Autor Wiadomość
Kamila

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Dołączył: 18 Sie 2019
Posty: 2
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2019-08-18, 16:37   Co to za gąsienica?

Dzień dobry, ok. 2 msc temu trafiłam na gąsienice pod klonem lub lipą. Byla duza, szara z niebieskim kolcem.. od razu zaczela szujac miejsca do przepoczwarzania, od msc jest taka jak na zdjeciu i nic sie z nia nie dzieje. Wiem, ze zyje. Czy ona bedzie zimowala czy o co chodzi , jak nie jest uczepiona do czegos to wyjdzie z poczwarki? Czy noze ja naswietlac?

5c4b5667-58ee-4fb7-d1a9-446f5582c0a4.jpeg
2
Plik ściągnięto 615 raz(y) 30.04 KB

20190818_173916.jpg
Nr 1
Plik ściągnięto 79 raz(y) 231.39 KB

 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2019-08-18, 17:32   

Cytat:
jak nie jest uczepiona do czegos to wyjdzie z kokonu?
Zacznijmy od tego, że to nie jest kokon tylko poczwarka. Prawie na pewno to poczwarka nastrosza lipowca (Mimas tiliae)
https://lepidoptera.eu/species/170
Gąsienice w naturze przepoczwarczają się w ziemi. Zapewne nie stworzyłaś jej odpowiednich warunków, więc przepoczwarczyła się na wolnym powietrzu. Uczepiają się "do czegoś" poczwarki motyli dziennych. Ta do niczego się nie "uczepia", lipowiec to motyl nocny. Masz rację, poczwarka chce zimować, w naturze gatunek ten ma tylko jedno pokolenie w roku, jeśli jednak będziesz ją przetrzymywać w ciepłym pokoju, może się zdarzyć, że motyl jednak wylęgnie się w tym roku (na południu Europy występuje częściowe drugie pokolenie we wrześniu). Taki motyl w Polsce nie znajdzie sobie partnera do rozrodu i zginie bezpotomnie.
Motyl po wylęgu z poczwarki, musi mieć odpowiednie miejsce, by rozwinąć skrzydła. Zwykle wspina się na jakieś gałązki, bądź na pień drzewa. Ostatecznie może to być firanka. Bez niej nie rozwinie skrzydeł i nie będzie umiał latać.
_________________
Antek
 
 
   
Kamila

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Dołączył: 18 Sie 2019
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-18, 19:20   

Dziekuje za odpowiedz poczatkowo byla w ziemi, wyjelam ja jak zobaczylam,ze jest w poczwarce. jestem troche zawiedziona,myslalam,ze to polski koliber ...
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka