Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Problem z lokum dla poczwarki
Autor Wiadomość
Feljan 

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Dołączył: 10 Maj 2018
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-05-27, 12:09   Problem z lokum dla poczwarki

Dzień dobry,
od jakiegoś miesiąca gości u mnie w domu motyl - pierwotnie gąsienica, teraz już poczwarka. Wyszła z kupionej w sklepie sałaty, następnie karmiłem ją tą sałatą (nie chciała jeść innych rzeczy, np. kapusty albo brokułu). Po około dwóch tygodniach, w trakcie których urosła kilkukrotnie, przepoczwarzyła się. Po wyglądzie gąsienicy oraz poczwarki, a także preferowanym pożywieniu sądzę, że jest to sówka (załączam zdjęcie z czasów jej "dzieciństwa"). Poczwarkę umieściłem w słoiku wyłożonym papierem toaletowym, na ściankach zamontowałem gazę, a słoik zamknąłem i trzymałem w zacienionym miejscu. Raz na kilka dni (w tym czasie wysychał), wkładałem jej do środka nowy zmoczony i odciśnięty wacik (aby utrzymać wilgotność). Nie bawiłem się w ziemię, bo uznałem że łatwiej w niej o rozwój pleśni, a temperatury we Wrocławiu są już wysokie, zaś moje mieszkanie szybko się nagrzewa. Minęły dwa tygodnie, poczwarka nadal nie przeszła przeobrażenia w motyla (uprzedzając pytanie - żyje, bo dzisiaj na moich oczach sama odwróciła się i spojrzała z wyrzutem ;) ). To jeszcze nie byłby problem (czytałem, że potrafi im to zająć kilka tygodni), jednak dzisiaj zauważyłem, że na papierze wyściełającym słoik, najmocniej w miejscu kładzenia wacika, zaczęła rozwijać się pleśń. Poczwarka z zewnątrz na szczęście nie wygląda na zainfekowaną nią (choć wiadomo jak to z pleśnią, początkowo jej nie widać).

W związku z tym mam pytanie, co dalej robić? Zmienić poczwarce lokum na wyłożone ziemią, ponowić próbę z papierem i słoikiem (oczywiście wymytym lub innym), zostawić pojemnik otwarty? No i czy zrobić coś z samą poczwarką po tej "pleśniowej przygodzie", aby jeśli jakieś zarodniki na niej wylądowały, zminimalizować ryzyko ich rozwoju?

[ Dodano: 2023-05-28, 20:21 ]
Już nieaktualne! Wczoraj wieczorem poczwarka przeobraziła się w ćmę - silną i zdrową, która po wypuszczeniu odleciała w kierunku RODOS (tego z grządkami, nie z plażami) 😉
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka