Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dobry sposób na szybkie suszenie motyli
Autor Wiadomość
larva 

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2005
Posty: 46
Skąd: ¦widnica
Wysłany: 2007-06-19, 12:59   Dobry sposób na szybkie suszenie motyli

Mianowicie, takie rozpinadła z rozpiętymi motylami wkładam do pudła po butach. Stawiam na oparciu siedzenia w samochodzie, żeby słońce nie świeciło na motyle bo wyblakną. Sprawdza się to tylko wtedy, kiedy świeci słońce. W samochodzie robi się temperatura jak w piekle i wystarczy jeden dzień dla motyli małych, a dwa dla większych aby motyle były suche jak pieprz. W dodatku wszystko co żyje, przestaje żyć a mam na myśli wszelkiego typu gryzki, które czepiają się rozpinadeł i czają na motyle żeby takiego skonsumować i podziurawić skrzydła. Potem natychmiast można je przełożyć do gabloty bez obawy że coś z tymi okazami się przeniesie do zbioru. Nie polecam czekać w samochodzie aż motyle wyschną... :)

Pozdr
 
   
grzegorzb

Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 150
Skąd: WAW
Wysłany: 2007-06-19, 13:10   

larva napisał/a:
Stawiam na oparciu siedzenia w samochodzie, żeby słońce nie świeciło na motyle bo wyblakną.

A nie boisz się że kogoś zaciekawi co pozostawiłeś na siedzeniu w samochodzie i bedzie chciał sprawddzić? może mała modyfikacja - pudełko do bagażnika - tam tez "celciusz" je dopadnie :mrgreen:
 
   
larva 

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2005
Posty: 46
Skąd: ¦widnica
Wysłany: 2007-06-19, 13:38   

Fakt. Dobry pomysł. Gorzej jak jakieś żonisko wrzuci tam zakupy z biedronki. Wtedy klucz trzeba trzymać przy sobie. Jedna uwaga. Nie można wkładać do samochodu motyli na rozpinadle nie przypiętych papierowymi paskami, bo skrzydełka powykręcałyby się na wszystkie strony.

Pozdr
 
   
Catocala
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Wiek: 47
Dołączył: 01 Cze 2005
Posty: 1180
Skąd: Kutno
Wysłany: 2007-06-19, 15:53   

Sposób niezły, tylko trochę kosztowny, bo trzeba sobie najpierw sprawić samochód :mrgreen:
 
   
Grzegorz Banasiak 

Zainteresowanie grupą: Sphingidae, Gracillariidae
Wiek: 58
Dołączył: 21 Gru 2006
Posty: 22
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2007-06-19, 19:53   

Niestety szybkie suszenie nie jest dobrym pomysłem. Dobre wysuszenie polega przede wszystkim na powolnym suszeniu w zmieniających się warunkach wilgotnościowych, bo to wilgotność właśnie powoduje opadanie i deformację skrzydeł okazów. Dlatego znacznie lepsze jest suszenie w takich samych warunkach jak miejsce przechowywania przez możliwie długi czas.
Próbowałeś tym sposobem suszyć Geometridae ?
 
 
   
beksinski 
Jacek Kazimierczak

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Wiek: 43
Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 31
Skąd: Dublin
Wysłany: 2007-06-20, 15:02   

Moj znajomy suszy w ten sam sposob nad piecem :) Efekty, przynajmiej zaraz po zdjeciu z rozpinadel, bardzo dobre.
Ja nadal susze w sposob tradycyjny i musze przyznac, ze w 5-10% przypadkow zdarza mi sie ze skrzydla opadaja po pewnym czasie, mimo ze motyle sa przechowywane w szczelnym pudle entomologicznym, otwieralem je moze z raz na mesiac. A susze nawet do 5 miesiecy :)

Jedyna rzecz, na ktora nie mam specjalne wplywu to b.duza wilgotnosc w domu.

Swego czasu zakupilem srodek pochlaniajacy wilgoc nazywal sie chyba Humistop. Po wlozeniu go do jednego z pudel nie zauwazylem wiekszych zmian, wiec stwierdzilem ze nie ma sensu. Zwlaszcza ze srodek bardzo szybko wchlania pare wodna, zmienia stan i trzeba od nowa napelniac pojemniczek. A nie jest to latwe bo sprzedaja go w formie twardych plaskich granulek, ktore bardzo ciezko rozlupac i wsypac do np banieczki.

Mam jeszcze prosbe do tych, ktorzy uzywaja tymolu (Darek Skibinski) lub invetu (Entomon). Tymol jest opisany jako srodek nie tylko zabezpieczajacy przed grzybami, ale rowniez przed szkodnikami. Pytanie, czy jest zatem sens stosowania invetu opartego na pradwuchlorobenzenie jednoczesnie, skoro zakres dzialania sie pokrywa?


Pozdrawiam
 
 
   
larva 

Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2005
Posty: 46
Skąd: ¦widnica
Wysłany: 2007-06-20, 15:11   

Metoda w samochodzie jets naprawdę dobra, a zmusił mnie do tego fakt, że mam w chwili obecnej za mało rozpinadeł. Poza tym mi tam nic nie opada... :)
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka