Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyjaśnijcie mi jedno...
Autor Wiadomość
ItsMeOnly 


Zainteresowanie grupą: Nymphalidae
Wiek: 46
Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 181
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-24, 20:46   Wyjaśnijcie mi jedno...

Tak sobie patrzę na listę bezkręgowców chronionych i widzę:
Lycaena dispar
Nie rozumiem logiki tego- gdziekolwiek w Polsce byłem, L. dispar był pospolity prawie jak Polyommatus icarus, natomiast L. virgaureae spotkałem praktycznie tylko w trzech miejscach (nad Bugiem, w Dziemianach Kaszubskich i w Orzyszu). Czy aby nie powinno być więc na odwrót?

Wygląda też, że Acherontia antropos też została wykopana z listy
 
 
   
robertryba_2005


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera/Coleoptera i inne
Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 86
Skąd: Branice
Wysłany: 2007-06-24, 22:09   

Co do Acherontia atropos to została wykreślona, ponieważ nie jest to krajowy gatunek i nie jest potwierdzone czy motyle, które wylegają się u nas na jesień powracają na południe. Więc ochrona tego gatunku jest bezcelowa.
 
 
   
Robert Rosa 

Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 07 Maj 2007
Posty: 129
Skąd: Piła
Wysłany: 2007-06-24, 22:23   

jeśli chodzi o dispara, to wydaje mi się, że raczej można jego ochronę uznać jako ochronę gatunku "wskaźnikowego" dla typu środowisk, w których żyje. Osuszanie podmokłych łąk i torfowisk w Europie spowodowało, że znalazły się one na liście "siedliskowej" Natury 2000 (ot tak sobie chaotycznie napisałem hehe). Cieszmy się , że jeszcze dispar tak licznie w kraju występuje, bo na zachodzie Europy już tak kolorowo nie jest (parę lat temu wymarł bodajże na Wys. Brytyjskich). Kraje byłego demoludu mają farta... i za to chwała komunizmowi :wink:
 
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2007-06-24, 23:17   

Była o tym mowa na którymś z sympozjów lepidopterologicznych - L.dispar w Polsce jest liczny, ale jego ochronę narzuciło nam wejście do Unii Europejskiej, bo jest on chroniony w UE na podstawie dodatku II do Konwencji Berneńskiej.
_________________
Antek
 
 
   
PawełB
fotoentuzjasta :-)


Zainteresowanie grupą: Rhopalocera
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 43
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-28, 11:39   

Kolega widział kiedyś dispara w warszawie, gdzieś w okolicach Rakowieckiej, ministerstwa spraw wewnętrznych :-). Ja w Warszawie też widywałem go w różnych miejscach. A w całym kraju można go spotkać chyba czesciej niż płomieńca, zamgleńca, nie mówiąc już o fioletku. Inna sprawa, ze najczesciej widuje się je pojedynczo. Gatunek potrafi zasiedlać również siedliska mniej bagienne, a bardziej ruderalne, rózne szczawie spotyka się prawie wszedzie. Do tego miewa 2 pokolenia, co też ma znaczenie w ilości osobników w populacjach. Ale faktem jest, ze w UE mocno wyginął.
 
   
ItsMeOnly 


Zainteresowanie grupą: Nymphalidae
Wiek: 46
Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 181
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-30, 00:01   

PawełB napisał/a:
Inna sprawa, ze najczesciej widuje się je pojedynczo.

A to zapraszam do "haszczy" przy Trasie Siekierkowskiej, w zeszłym roku naliczyłem z 8 par.

Fakt, że na moim "ulubionym stanowisku" (teren ruderalny za Wólką Węglową, przy linii energetycznej), pojawia się sporadycznie. Jednakże trochę dalej, na "modraszkowym stanowisku" na Bemowie (za WATowym poligonem, przy torach kolejowych) w sierpniu jest ich pełno.
 
 
   
jalod 

Zainteresowanie grupą: wszystkie większe
Wiek: 49
Dołączył: 13 Maj 2006
Posty: 6
Wysłany: 2007-06-30, 16:03   

Widzę że łapiemy w tych samych miejscach :) Za Wólką Węglową, zwłaszcza wzdłuż kanału dispar jest pospolity - w tym roku obserwowałem ok. 10 osobników, w Parku Leśnym na Bemowie nie widziałem, ale na łąkach w Starych Babicach też występuje. Pozdrawiam
 
   
grzegorzb

Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 150
Skąd: WAW
Wysłany: 2007-07-02, 07:14   

ItsMeOnly napisał/a:
A to zapraszam do "haszczy" przy Trasie Siekierkowskiej

No proszę :mrgreen: moja okolica. Czy po stronie praskiej czy za wielką wodą?
P.S. zarza zacznie latać teleius - ktoś z okolic Wawy chętny na jego sfocenie????? bo stanowisko full wypas
 
   
ItsMeOnly 


Zainteresowanie grupą: Nymphalidae
Wiek: 46
Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 181
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-02, 08:46   

grzegorzb napisał/a:
No proszę :mrgreen: moja okolica. Czy po stronie praskiej czy za wielką wodą?

Siekierki-Augustówka-Czerniaków (ta "dzika" sciezka rowerowa i otaczajace haszcze), Lachy od strony Walu obcykalem na wszystkie strony i, poza mieniakami w zasadzie niewiele, chociaz troche Noctunidae fajnych.
Cytat:
P.S. zarza zacznie latać teleius - ktoś z okolic Wawy chętny na jego sfocenie????? bo stanowisko full wypas

Jak na lato, wlasnie "obcykalem" wiekszosc z Wólki, wiec na kilka tygodni mam dosc... trzeba sie przeniesc :D

Tak a propos, wczoraj naliczylem 8 osobników P. machaon, 5 V. atalanta, jednego (slicznego) N. antiopa, Zygaena trifolii i cala mase Dostojek, glownie aglaj i ino, i Przeplatek (prawdopodobnie wszystkie athalie, ale... nie za bardzo mi idzie oznaczanie)- jak ktos chce sobie po focic (ladnie daja sie fotografowac), Wielkie pole przy linii energetycznej na koncu ul. Widokowej :D

http://maps.google.com/ma...5,0.039568&z=15
Nie maja wyrazniejszej niestety
 
 
   
Piotr Skórka 
Skorka


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne
Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 4
Skąd: Kraków, Tarnów
Wysłany: 2008-01-20, 09:30   

Witam
Kiedys oprowadzalem znajomego z Niemiec po łąkach w Krakowie i jak zobaczył lecacego dispara to o malo nie podskoczyl z wrażenia. Jest to niezykle wymowne, ze za nasza zachodnia granica jest to wielka rzadkosc. Ja osobiscie sie ciesze ze ten gatunek jest na liscie gat. chronionych, bo jest to gatunek wskaznikowy i jego ochrona (o ile w polskich realiach mozna mówic o powaznym traktowaniu ochrony gatunkowej czy siedliskowej) moze przyczynic sie do zachowania innych gatunków.
Pozdro
Piotrek

[ Dodano: 2008-01-20, 09:38 ]
Odnosnie L. virgaureae jeszcze mnie naszlo - fajne stanowisko (niewielka łaczka przylegajaca do opuszczonego sadu) z tymi motylami w Krakowie na Ruczaju prawdopodobnie juz w tym roku przejdzie do historii z powodu budowy osiedla mieszkaniowego.... Pomijam juz fakt wstepowania tam M. teleius, M nausithous i L. dispar.
Pozdrawiam
Piotrek
 
   
Adam Larysz 


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 785
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2008-01-20, 11:24   

Lycaena dispar w ostatnich kiludziesięciu latach dokonał dużej ekspansji na terenie Europy Środkowej. Głównym powodem tego jest to, że zasiedlił on pospolite gatunki szczawiu - Rumex obtusifolius i R. crispus, a pierwotnie gatunek związany jest z nadwodnymi gatunkami szczawiu, np. Rumex hydrolapathum. R. crispus i R. obtusifolius zasiedlają o wiele suchsze siedliska, dlatego obecnie nieparka spotkać można na suchych terenach, a nawet na kserotermach.
Dlatego w takich miejscach nie można tego motyla uważać za gatunek wskaźnikowy, bo to nie są jego naturalne biotopy. Na pewno zaś w miejscach bagnistych, gdzie motyl ten był od lat, można go za wskaźnikowy uważać.
Polecam artykuł Adama Malkiewicza "Ekspansje motyli (Macrolepidoptera) na Dolnym Śląsku w okresie 1950-2003" w Przeglądzie Zoologicznym z 2003 roku.
_________________
Motyle Górnego Śląska
http://www.lepidoptera.slask.pl/
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka