Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Książki, kody UTM...
Autor Wiadomość
Tomasz Paszkowski 

Zainteresowanie grupą: sphingidae
Wiek: 37
Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 34
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2005-12-11, 13:31   Książki, kody UTM...

Hey.Zalogowalem sie niedawno, ale jesli chodzi o entomologie a zwlaszcza o lepidopterologie, to jestem pasjonatem;) Czy ktos moglby mi polecic jakas dobra lektore dotyczaca rozpinania motyli, zwlaszcza tych wiekszych, ktorych szkrzydla czesto latwo wracaja do naturalnego polozenia i ciezko je rozpiac.Jestem wdzieczny za odpowiedz.
Ps. Motyle rozpinam juz jakis kawalek czasu (3 lata)ale ciagle szukam lepszych metod, ktore pozwola na mniejsze wycieranie szkrzydel
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2005-12-11, 14:38   

Polecam Ci książkę W.Niesiołowskiego "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli". Musisz szukać w antykwariatach, bo jest to stare wydanie PWN.
A tak w ogóle, to by skrzydła pozostawały w określonym położeniu, duże motyle, np. zawisaki trzeba suszyć bardzo długo, nawet 2 tygodnie. Trzeba też mieć właściwe rozpinadła, by skrzydła w czasie suszenia były ułożone lekko do góry, bo nawet najlepiej wysuszonemu motylowi zawsze mogą trochę opaść.
_________________
Antek
 
 
   
Tomasz Paszkowski 

Zainteresowanie grupą: sphingidae
Wiek: 37
Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 34
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2005-12-11, 15:26   

Kwiczala Antoni, Dziuje bardzo;)

[ Dodano: 2005-12-11, 15:27 ]
Tomasz, Dzieki, sorki za pomylke;)
 
   
guga 
guga

Zainteresowanie grupą: zawisaki
Dołączył: 16 Lip 2005
Posty: 0
Wysłany: 2005-12-18, 15:41   

Moim zdaniem najepsza (NA 100%) jest książka "motyle" autor:Helgard Rechholf-Riehm
zawiera opisy 468 gatunków środkowoeuropejskich motyli karzdy opisany motyl ma zdjęcie
jest tam 575 fotografi i 106 rysunków Polecam!!
ja do dziś używam tej książki !!! choć może trochę ma nieaktualne informację o np gęstości zasiedlenia motyli ale to tylko kilka takich przypadków jest w tej książce
 
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2005-12-19, 21:31   

Znam i posiadam wspomnianą przez gugę książkę. Problem w tym, że nie ma tam ani słowa o preparacji motyli, a o to przecież chodziło Tomaszowi w początkowym poście.
_________________
Antek
 
 
   
guga 
guga

Zainteresowanie grupą: zawisaki
Dołączył: 16 Lip 2005
Posty: 0
Wysłany: 2005-12-20, 15:12   

sorki za niedoczytanie TEMATU !! to dobrze że pomyłke dosrzegł ANTEK
 
 
   
Tomasz Paszkowski 

Zainteresowanie grupą: sphingidae
Wiek: 37
Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 34
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2006-01-02, 17:00   

Dzieki wielkie za info.Rzeczywiscie chodzi mi o preparacje.Jakby ktos cos mial na ten temat do powiedzenia to bede wdzieczny :)

[ Dodano: 2006-01-02, 17:02 ]
A tak poza tematem to sorki ze pisze dopiero teraz ale przez swieta nie mialem dostepu do netu :mrgreen:
 
   
Gość

Wysłany: 2006-01-03, 21:10   

jak masz jakieś problemy, to chyba niedaleko od Ciebie mieszka Marek Hołowiński (leśnik), leśniczówka w Macoszynie - pewnie pomoże, tylko musisz do niego dotrzeć :lol:
 
   
Tomasz Paszkowski 

Zainteresowanie grupą: sphingidae
Wiek: 37
Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 34
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2006-01-04, 21:31   

Tak, slyszalem o nim, ale niestety ie wiem jak do niego dotrzec. A tak poza tym mam jeszcze jedno male pytanko. W jaki sposob moglbym informacje zdobyte przeze mnie przekazac komus kto zrobi z nich wiekszy uzytek? Chodzi mi tu rowniez o zidentyfikowanie konkretnych gatunkow. Ponoc Proserpina proserpinus jest gatunkiem bardzo rzadkim, a ja mam szczescie, bo ten gatunek widzialem u siebie. Rowniez Agrius cnvolvuli jest gatunkiem dosc czesto spotykanym. Nie chcialbym tych informacji zatrzymywac tylko dla siebie. A poprawnosci oznaczenia jestem pewien. Z reszta mam te okazy w swojej kolekcji

[ Dodano: 2006-01-04, 21:35 ]
A tak jeszcze jedno. Czy ktos moze mi powiedziec gdie moglbym dostac "Atlas motyli Polski" Jaroslawa Buszko? Jak do tej pory moglem te ksiazke jedynie wyporzyczyc w bibliotece w PPN, a chcialbym miec ja na stale.
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-01-04, 21:52   

Cześć,

Co do atlasu J. Buszki to pojawia się na Allegro. Pierwsza część (dzienne) jest często, ale dwie następne są rzadko i bardzo drogie.

co do danych o obserwacji zawisaków, to należałoby je wprowadzić do ogólnopolskiej bazy danych - znajdziesz ją pod tym adresem:
Zawisaki Polski - Baza Danych
http://www.motyle.info/zawisaki/index.php

Gdybyś miał problemy z ustaleniem kodu UTM (używanego do opisania położenia geograficznego) to możesz skorzystać z nieco okrężnego, ale działającego sposobu :

Jak sprawdzić kod UTM :

Wejdź na Google Maps (tu masz zdjęcie Włodawy) i przesuwając mapę odszukaj miejsce twojej obserwacji. Kliknij na "Link to this page" i skopiuj odświeżony adres z przeglądarki.

Pobierz Arkusz mojego autorstwa służący do przeliczania Google -> UTM (załącznik tego postu) i wklej tam adres z przeglądarki. Kod UTM obliczy się automatycznie.

Taki sposób jest trochę skomplikowany, ale niestety bardzo trudno jest jeszcze dostać mapy z naniesionym kodem UTM. Gdybyś miał jeszcze problemy to daj znać na maila.

Tak wygląda okno wspomnianego kalkulatora :



Czekam na kolejne obserwacje zawisaków - im będzie ich więcej, tym pełniejszy uzyskamy obraz ich fenologii i rozmieszczenia.


Pozdrawiam.

entoutm_2.21.xls
EntoUTM - przeliczanie adresu Google na kod UTM. Sławomir Kuczkowski
Drobna aktualizacja w dniu 04.10.2007r.
Pobierz Plik ściągnięto 8788 raz(y) 121.5 KB

 
 
   
Tomasz Paszkowski 

Zainteresowanie grupą: sphingidae
Wiek: 37
Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 34
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2006-01-05, 13:08   

Dzieki wielkie. Sproboje :lol:
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2006-01-07, 20:26   

A tak na marginesie, to można znaleźć w Internecie program" Baza UTM Polski", podający kody UTM dla prawie wszystkich polskich miejscowości, np. na stronie Grzegorza Banasiaka:
http://www.republika.pl/bangr/index.html
Jedyny problem, to trzeba mieć zainstalowany program Access, bo w tym programie jest wspomniana baza.
_________________
Antek
 
 
   
Tomasz Paszkowski 

Zainteresowanie grupą: sphingidae
Wiek: 37
Dołączył: 09 Gru 2005
Posty: 34
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2006-01-07, 20:41   

Dzieki;) :lol:
 
   
ots128 
ZaWiSaKi moja pasja


Zainteresowanie grupą: Motyle Nocne i inne
Wiek: 38
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 108
Skąd: Lublin/Przemyśl
Wysłany: 2006-06-20, 08:43   

ja nie mam programu acces czy ktos ma ?? albo ktos oddspreda płytke??

[ Dodano: 2006-06-20, 09:46 ]
przepraszam za błąd odspreda - tak sie pisze :) :mrgreen:
_________________
[ ... ]
 
 
   
Sławek Kuczkowski 
Administrator

Zainteresowanie grupą: Geometridae
Dołączył: 26 Cze 2004
Posty: 252
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-06-20, 09:37   

Program Acces wchodzi w skład pakietu MS Office i z tego co wiem, można go kupić tylko z całym pakietem, ale tu mogę się mylić - popytaj w sklepach komputerowych.
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka