Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
dziwna niespodzianka od ćmy!
Autor Wiadomość
brutalxpussy 

Zainteresowanie grupą: motyle nocne
Dołączyła: 09 Lip 2012
Posty: 3
Skąd: Białystok
  Wysłany: 2012-07-09, 20:16   dziwna niespodzianka od ćmy!

Witajcie.
Od razu mówię że kompletnie nie znam się na motylach, ale zaintrygowała mnie pewna rzecz.
Otóż mieszkam bardzo blisko lasu i ostatnio mój balkon "nawiedziła" ćma, praktycznie identyczna jak ta:
http://www.irishmoths.net/pages-moth/m-2280.html
Siedziała sobie bite 3 dni na suficie mojego balkonu, zarówno w dzień i w nocy, chyba w ogóle się nie poruszała. Dziś zobaczyłam na balkonowym suficie niespodziankę: dziwną, ciemną, wybrzuszoną "kupkę" mniej więcej wielkości ćmy. Nie jest to na pewno okrągły jak piłka kokon z poczwarką, tylko dość płaska, lekko wybrzuszona, ciemna plama.
Sama ćma niestety zakończyła żywot, znalazłam ją na podłodze balkonu lekko rozczłonkowaną przez moje koty :(
(wydaje mi się że jednak nie były sprawcami mordu, ponieważ bardzo rzadko udaje im się cokolwiek złapać, prawdopodobnie dobrały się już do martwej ćmy).
Czy wiecie może czym jest ta ciemna niespodzianka? Czy może to być jakiegoś rodzaju kokon z jajeczkami?
I czy dorosła ćma może umrzeć po spełnieniu zadania polegającego na przedłużeniu gatunku?
Miejsce złożenia ewentualnych jaj jest o tyle dziwne, że na balkonie nie mam absolutnie żadnych roślin, kwiatów itp. którymi mogłyby żywić się larwy.
 
   
Catocala
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Wiek: 47
Dołączył: 01 Cze 2005
Posty: 1180
Skąd: Kutno
Wysłany: 2012-07-10, 11:21   Re: dziwna niespodzianka od ćmy!

brutalxpussy napisał/a:
Czy wiecie może czym jest ta ciemna niespodzianka? Czy może to być jakiegoś rodzaju kokon z jajeczkami?

Tak, to jaja przykryte włoskami z odwłoka (nie kokon - kokon to osłona z przędzy otaczająca poczwarkę). Jednak nie mogła zrobić tego ćma, którą zalinkowałaś, bo Acronicty nie robią takich złóż. Najpewniej była to Lymantria dispar:
http://www.lepidoptera.pl...=248&country=PL
(na dolnych zdjęciach widać ładnie takie ciemnobrązowe złoże jaj).

Cytat:
I czy dorosła ćma może umrzeć po spełnieniu zadania polegającego na przedłużeniu gatunku?

Tak, jak najbardziej - dotyczy to głównie gatunków ze zredukowaną ssawką, nie pobierających pokarmu jako motyle.

Cytat:
Miejsce złożenia ewentualnych jaj jest o tyle dziwne, że na balkonie nie mam absolutnie żadnych roślin, kwiatów itp. którymi mogłyby żywić się larwy.

To akurat nie jest przeszkodą, bo gąsienice tego gatunku po wylęgnięciu rozchodzą się po okolicy, a nawet korzystają w tym celu z wiatru - wysnuwszy długą nić przędzy pozwalają, by przy jej pomocy uniósł je na sąsiednie drzewa.
 
   
brutalxpussy 

Zainteresowanie grupą: motyle nocne
Dołączyła: 09 Lip 2012
Posty: 3
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-07-14, 17:39   

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jestem pod wrażeniem twojej wiedzy!

Przesyłam zdjęcie kupki w załączniku, teraz widzę że na pewno chowają się tam jajeczka :)

Czy mogę jeszcze pomęczyć i zapytać ile mniej więcej trwa "wylęganie" gąsieniczek?
Nie chciałabym przeoczyć tego momentu, będę czekała z aparatem :)

pozdrawiam

kupka.jpg
Plik ściągnięto 176 raz(y) 119.55 KB

 
   
Catocala
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Wiek: 47
Dołączył: 01 Cze 2005
Posty: 1180
Skąd: Kutno
Wysłany: 2012-07-14, 20:12   

brutalxpussy napisał/a:
Nie chciałabym przeoczyć tego momentu, będę czekała z aparatem :)

No to się naczekasz, bo jaja zimują ;) Gąsienice wylęgną się dopiero na wiosnę.
 
   
brutalxpussy 

Zainteresowanie grupą: motyle nocne
Dołączyła: 09 Lip 2012
Posty: 3
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-07-15, 10:45   

Hahaha, no to sobie poczekam :D

Dziękuję za informacje i pozdrawiam!
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka