Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
niżej-występowanie krasopani hera
Autor Wiadomość
jurek23 
Jerzy Zięba


Zainteresowanie grupą: motyle
Wiek: 71
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 703
Skąd: Pieniny
Wysłany: 2006-08-20, 14:43   niżej-występowanie krasopani hera

Kończy sie lato , jakie motyle sa jeszcze w waszej okolicy?
W Pieninach jest aktualnie duzo rusałek: pawiki, admirały, kratkowce, ceiki, pokrzywniki, osetniki. Dziś spotkałem nawet żałobnika. Ponadto; polowiec szachownica, strzepotek ruczajnik, dostojka malinowiec, osadnik egeria, przestrojka jurtina, modraszek ikar, pokłonnik kamila,górówka medea, czerwończyk dukacik.
Zniknęly już: niepylak apollo (ostatnio widziałem 8 sierpnia), paź królowej, mieniak teczowiec.
Ostatnio zmieniony przez jurek23 2007-01-19, 22:51, w całości zmieniany 3 razy  
 
   
Anka 


Zainteresowanie grupą: wszystkie motyle
Wiek: 31
Dołączyła: 19 Lip 2006
Posty: 84
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2006-08-21, 16:05   

Ja widziałam Pazia Królowej chyba 18 sierpnia
 
 
   
ItsMeOnly 


Zainteresowanie grupą: Nymphalidae
Wiek: 46
Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 181
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-08-21, 23:42   

Wróciły dostojki latonie, malinowce już "dolatują" :)
Wróciły też Cytrynki i szlaczkonie, paziki brzozowce i czerwończyki.
Zaczynają polatywać R. osetniki i kolejne pokolenie pawików. Jakoś nie widziałem dużo żałobników...

Jeżeli jesień będzie ciepła- trzecie pokolenie P. królowej, może osadniki...
 
 
   
jurek23 
Jerzy Zięba


Zainteresowanie grupą: motyle
Wiek: 71
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 703
Skąd: Pieniny
Wysłany: 2006-08-23, 07:31   

To był upalny lipcowy dzień gdy zobaczyłem szybujacego niepylaka. Raz latał jak szybowiec innym razem pikował na dół, dwa razy przelatyjąc blisko mnie. Rozpoznałem go od razu. Postanowiłem sfotografować ale byłem bezradny z moim sprzętem. Juz chyba 5 minut trawała ta sytuacja gdy zobaczyłem ,że na skale na wysokości 3 metrów zaplątał się w sieć pająka. Pająk zaraz sie przyblizył do niego a była to pora obiadowa. Szanse niepylaka na przeżycie oceniłem dość nisko. Byłem w rozterce co robić czy najpierw ratować czy fotografować. Pospiesznie wykonałem kilka zdjęć ale okazały się kiepskie , za wysoko za daleko. Schowałem aparat i zacząłem wspinać sie po skale. Nagle nadszedł silny podmuch wiatru , sieć oplatająca niepylaka rozluźniła się, wykonał najpiwerw kilka nieporadnych ruchów skrzydłami. Następnie powoli opadał na dół nie dając sobie z nia rady ale już po chwili rozerwał ją i coraz energiczniej machając skrzydłami wzbił sie w niebo. Był uratowany. To było moje pierwsze spotkanie z niepylakiem.
Pozostały mi wspomnienia i kilka kiepskich fotografii na cyfrówce , które usunąłem.
 
   
Piotr Pawlikiewicz 


Zainteresowanie grupą: wszystkie motyle
Wiek: 40
Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 171
Skąd: Łask
Wysłany: 2006-08-23, 15:31   

Dobra rada na przyszłość jurek dla ciebie, nie ingeruj w przyrode jeśli nie masz dostatecznej wiedzy. Wiem że chęć uratowania niepylaka wyszła z ciebie z pobudek altruistycznych. Ale przecież nie wytępisz wszystkich ptaków ani pająków. Zresztą jak sam widzisz niepylak sam sobie poradził a nawet jeśli nie dałby rady, trudno takie prawa przyrody. Pozbawiając pająka obiadu byc może pozbawiłbyś go życia, przecież budowa sieci troche kosztuje.
_________________
  Analiza  ankiet   Analiza statystyczna
 
   
jurek23 
Jerzy Zięba


Zainteresowanie grupą: motyle
Wiek: 71
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 703
Skąd: Pieniny
Wysłany: 2006-08-25, 18:35   wystepowanie krasopani hera

W Polskiej Czerwonej Ksiedze Bezkregowców wyczytałem , że "niedawno potwierdzone zostało jego występowanie w Pieninach (Wojtusiak J. - inf. ustna)".
Podczas fotografowania innych motyli m.in. niepylaka apollo zrobiłem kilka razy zdjęcia krasopani hera. Nie znałem jeszcze nazwy tego motyla.
W 4 miejscach się znim zetknąłem:
2 razy na Słowacji
(największa populacja około 25 imago na drodze pienińskiej-zdjęcie 8602 z 31 lipca 2006 i 4092 z 25 sierpnia 2006), mniejsza populacja w innym miejscu,
2 razy w polskich Pieninach - (w masywie Trzech Koron- około 10 imago - zdjęcie 1896 z 14 sierpnia 2006) i pojedynczy egzemplarz w nietypowej bo wschodniej stronie w Krościenku.
Generalnie występuje on na południowych stokach, blisko skał. I co ciekawe często razem z niepylakami apollo. Jest ich oczywiście więcej. Np krasopani hera 10-20 sztuk, 2 niepylaki.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka