Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
jak się nazywa ten motyl?
Autor Wiadomość
MałaMi 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 5
  Wysłany: 2006-12-13, 20:44   jak się nazywa ten motyl?

fotka z lipca br., Kaszuby, okolice Bytowa

DSC01343.jpg
Plik ściągnięto 92 raz(y) 216.02 KB

 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2006-12-13, 21:48   

Wiesz Mi, jeśli naprawdę interesują Cię motyle dzienne, jak to sama napisałaś w informacjach o sobie, to powinnaś wiedzieć, co to za motyl. Naprawdę trudno go pomylić.
Zresztą zobacz tutaj
_________________
Antek
 
 
   
MałaMi 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 5
Wysłany: 2006-12-13, 21:54   

SPROSTOWANIE: w grupie zainteresowań powinno być fotografia, a nazwy tego pięknego(moim zdaniem) motyla po prostu jestem ciekawa. Szukając jej trafiłam na to forum...

[ Dodano: 2006-12-13, 21:59 ]
... na którym jak - mylnie? - sądziłam ktoś mi udzieli konkretnej odpowiedz, a nie będzie zgryźliwy. Nie mylę tgo motyla z niczym, ja NIE WIEM jak on się nazywa.
 
   
Catocala
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Noctuidae
Wiek: 48
Dołączył: 01 Cze 2005
Posty: 1180
Skąd: Kutno
Wysłany: 2006-12-14, 21:47   

Motyl na fotce to paź królowej (Papilio machaon) - ale nie ma się co denerwować, Mi, i oskarżać o zgryźliwość (zwłaszcza Antoniego, który jest tu chyba najbardziej chętny do udzielania pomocy). Na tym forum "zainteresowanie grupą" oznacza tylko i wyłącznie, że ktoś zajmuje się daną grupą owadów. A jeżeli ktoś deklaruje zainteresowanie motylami dziennymi, to milcząco zakłada się, że choćby był największym amatorem, to tak charakterystyczny gatunek jak P. machaon rozpozna bez trudu. Brak precyzji ma to do siebie, że wprowadza w błąd - więc albo warto zmienić opis, albo nie dziwić się takim reakcjom jak powyższa.
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2006-12-14, 22:25   

Dzięki Catocala za wsparcie.
I kilka słów do Mi: jesteś dziewczyną z temperamentem - szybciej działasz niż myślisz. Mogłaś przed napisaniem drugiego postu dokładnie przeczytać mój. W słowie "tutaj" w moim poście jest link do strony "Motyle Europy". Jest tam nazwa motyla, którego fotografię zamieściłaś (nazwa polska, a także w dziesięciu innych językach), jest sporo informacji o jego biologii, występowaniu w Polsce, zdjęcia motyla, poczwarki, jaj. Jest także sporo linków do innych stron o tym motylu. Jakich jeszcze informacji oczekiwałaś?
Na forum jest po prostu przyjęte, że zamiast informacji podaje się linki do stron, które to lepiej wyjaśniają.
_________________
Antek
 
 
   
MałaMi 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 5
Wysłany: 2006-12-15, 10:27   

Ale wtopa! :oops:
Catocala:
dziękuję za konkretną odpowiedź, a opisu chyba zmienić nie mogę bo przy polu grupa... jest gwiazdka i obok napisane,że pól oznaczonych gwiazdkami się nie zmienia :?
Antku:
dziękuję również Tobie i przepraszam - acz tu czuję się usprawiedliwiona, ponieważ na komputerze, na którym czytałam Twoją odpowiedź 'tutaj' nie było aktywne, choć domyślałam się, że powinno... Dopiero dzisiaj znalazłam jego zawartość.
Czuję się absolutnie usatysfakcjonowana (a wręcz przytłoczona)informacjami na temat mojego pięknego pazia.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2006-12-15, 11:47   

Wszystko się pomyślnie zakończyło, przejrzałem więc Mi metryczkę (EXIF) Twojego zdjęcia. Masz dobry aparat Sony, mam więc nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczymy na tym forum zdjęcia motyli Twojego autorstwa. Fotografia przyrodnicza to to bardzo wciągające hobby....
Życzę udanych polowań z obiektywem.
_________________
Antek
 
 
   
MałaMi 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 5
Wysłany: 2006-12-18, 20:59   

...no dobrze, poczytałam i pooglądałam sobie pazia królowej w różnych stadizch rozwoju i ... mam jeszcze jedno pytanie: na fotkach, które znalazłam motyle są bardzo kolorowe, 'mój' przy nich jest jakby ' wyblakły', dlaczego? :(

[ Dodano: 2006-12-18, 21:22 ]
bo te nie są wyblakłe (i nawet wiem jak się nazywają :) )

DSC01023 Pawik - też rusałka.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 203.22 KB

DSC01313 Rusalka admirał.jpg
Plik ściągnięto 102 raz(y) 230.11 KB

 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2006-12-19, 14:49   

Rusałki oznaczyłaś prawidłowo (to tak na marginesie). A co do wyblakłego pazia - zdjęcie zrobiłaś 23 lipca. Wtedy zwykle lata już drugie pokolenie pazia królowej. Ten jednak wygląda na opóźniony okaz pierwszego pokolenia. Jest bardzo silnie zlatany. Widać to po wystrzępionych krawędziach skrzydeł. Barwy skrzydeł w mocnym, letnim słońcu szybko płowieją, stąd taki wygląd. Jeśli chcesz mieć nie tylko ładnie skomponowane zdjęcie (co w zasadzie zależy od Twojego poczucia piękna) ale też ładne okazy, musisz wiedzieć kiedy jaki gatunek pojawia się w przyrodzie, i fotografować je wkrótce po wylęgu. To już wymaga wiedzy entomologicznej - i szczerze Cię zachęcam do jej zdobywania. Zobaczysz, że to będzie procentowało w przyszłości.
_________________
Antek
 
 
   
ItsMeOnly 


Zainteresowanie grupą: Nymphalidae
Wiek: 46
Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 181
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-19, 18:54   

Kwiczala Antoni napisał/a:
Masz dobry aparat Sony

H1? Dobry? A gdzieżby tam....

JEST NAJLEPSZY :-D
Wiem, bo mam, pocieszna mała zabaweczka (4200 zdjęć z czego 1600 dobrych):). Ogólnie nieco szumi, ale tele i makro ma po prostu zabójcze (cały czas przyprawiam kumpla z Rebelem XT i Sigmami 17-50 i 50-300 o zgrzytanie zębami)
 
 
   
MałaMi 

Zainteresowanie grupą: motyle dzienne
Dołączyła: 13 Gru 2006
Posty: 5
Wysłany: 2006-12-19, 22:06   

Antku -
dziękuję za odpowiedź, a rusałki mi bez zastrzeżeń pasowały do publikowanych fotek:)
ItsMeOnly -
'gdzieś wśród trwaki łażą mrówki i szczypawki' - super zdjęcia:) myślę, że aparat to dopiero kawałek sukcesu - do tego trzeba dodać jeszcze właściwy czas, miejsce i umiejętność wykorzystania sytuacji:)
... ja też lubię mojego soniaczka:)
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka