Strona Główna Motyle.info - Portal Lepidopterologiczny
Fascynacja - Wiedza - Ochrona

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
L. quercus w śląskim?
Autor Wiadomość
Łukasz14 

Zainteresowanie grupą: saturniidae
Wiek: 31
Dołączył: 04 Maj 2007
Posty: 4
Skąd: Grodziec Śl.
Wysłany: 2007-05-09, 16:53   L. quercus w śląskim?

Mam pytanko do ludzisków mieszkających na Górnym Śląsku i okolicach (małopolskie). Jestem z okolic Bielska Białej, interesuje mnie l. quercus - niegdy nie widziałem u nas tego gatunku (może słabo obserwuję), w dodatku na lepidoptera.pl nie był on wykazywany u nas. Czy Wy go wiedzieliście gdzieć na Śląsku? Właśnie mam zamiar kupić sobie kokony i myślałem o samiczkach, żeby je wystawić i zwabić samce. Co Wy na to?
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2007-05-09, 18:42   

Ja tego motyla nigdy na Śląsku nie spotkałem, ale mam okaz złowiony w okolicach Rybnika - przez nieżyjącego już entomologa A.Drozdę. tyle że to bylo ponad 60 lat temu. Bardziej współcześnie spotykano gąsienice w okolicy Lublińca. Ale to wszystko bardzo daleko od Bielska Białej.
_________________
Antek
 
 
   
Adam Larysz 


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 785
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2007-05-09, 21:18   

Osobiście widziałem ten gatunek na Śląsku tylko w dwóch miejscach - w Gilowicach koło Woli, ale to było w latach 80-tych ubiegłego wieku i gdzieś 10 lat temu widziałem w lipcu śmigające w lesie samce na torfowisku w Murckach koło Katowic.
Motyl jest lokalny i w odpowiednich biotopach dość częsty - myślę, że w beskidzkich lasach nie brakuje takich miejsc. Wystawienie świeżej samicy na wabia jest dobrym pomysłem na stwierdzenie gatunku.
Tak więc - powodzenia w łowach Łukaszu :wink:
_________________
Motyle Górnego Śląska
http://www.lepidoptera.slask.pl/
 
   
Brat 

Zainteresowanie grupą: Pyralidae
Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 45
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-05-10, 16:37   

U L.quercus zdarzają się masowe pojawy. Obserwowałem taki w Puszczy Dulowskiej (koło Trzebini) 20 lat temu. W lesie na torfowisku wysokim w trawach siedziały dziesiątki samic, a samce latały b.licznie.
 
   
Łukasz14 

Zainteresowanie grupą: saturniidae
Wiek: 31
Dołączył: 04 Maj 2007
Posty: 4
Skąd: Grodziec Śl.
Wysłany: 2007-05-11, 06:41   

Dzięki za pomoc :)
Co do masowych pojawów, to 2 lata temu u nas było coś takiego z limentis populi :)
A każdym razie popróbuję z wabieniem, a na wszelki wypadek mam też kilka samców. Gdyby ktoś z Was miał kokony l. quercus, napiszcie -moglibyśmy się wymienić nimi.
 
   
PawełB
fotoentuzjasta :-)


Zainteresowanie grupą: Rhopalocera
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 43
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-11, 12:48   

Quercusa łatwo jest przeoczyć, bo może wogóle nie schodzić na ziemię. Kiedyś np. znalazłem gąsiennice na dębie w parku SGGW na ursynowie, a nigdy nie widziałem postaci dorosłej (a spędziłem tam ładnych parę latek). Ja myśle, ż eten motylek występuje prawie wszędzie tam, gdzie są dęby.
Też słyszałem o masowych pojawach, ale nigdy nie widziałem więcej niż 1 sztukę. Wydaje mi się, że gąsiennice są mocno spasożytowane - kiedyś przeszukałem kawał lasu i na dostępnych z ziemi gałęziach dębu udało mi się znaleźć 8 gąsiennic - wszystkie miały pasożyta (a może po prostu spasożytowane się nie chowają :-))
 
   
Adam Larysz 


Zainteresowanie grupą: Lepidoptera
Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 785
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2007-05-11, 16:41   

Chyba pomyliłeś Pawle gatunki - my tu mówimy o Lasiocampa quercus, nie o Quercusia quercus :wink:
I co do ogończyka dębowca, to się zgadza - jest powszechny w lasach z dębami, ale żeby go zobaczyć trza chodzić z łbem do góry, bo inaczej małe szanse na obserwację.
_________________
Motyle Górnego Śląska
http://www.lepidoptera.slask.pl/
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2007-05-11, 18:11   

Być może Paweł się pomylił, ale na wszelki wypadek wyjaśnię myśl Adama. Otóż formalnie gąsienice barczatki dębówki mogą żerować na dębie. Ale tak naprawdę, to spotyka się je głównie na borówce (Vaccinium), czasem na malinie, a większe drzewa liściaste (dąb, wierzba, brzoza) raczej wyjątkowo i awaryjnie.
_________________
Antek
 
 
   
hellfire 

Zainteresowanie grupą: motyle
Wiek: 49
Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 38
Skąd: Ińsko
Wysłany: 2007-05-14, 10:40   

Cytat:
Chyba pomyliłeś Pawle gatunki - my tu mówimy o Lasiocampa quercus, nie o Quercusia quercus


To może pisać pełną nazwę rodzajową? Tak jak w publikacjach - gatunek wymieniony po raz pierwszy pełna nazwa, kolejny raz już tylko skrót rodzaju. Wtedy nie będzie pomyłek.
_________________
Na imię mam Grzegorz. Tak naprawdę to motyle wcale mnie nie interesuj±... no może trochę tylko.
 
 
   
PawełB
fotoentuzjasta :-)


Zainteresowanie grupą: Rhopalocera
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 43
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-14, 11:19   

he he, nie wczytałem się zbyt uważnie, wszystkie opisy jakoś mi pasowały, do tego wzmianka o L.populi.....
Dodam, że spotykane w literaturze nazwy rodzajowe "mojego" quercusa to Quercusia, Neozephyrus, Thecla.
Myślałem że to "L." to jakaś najnowsza rewizja systematyczna :-)
 
   
Kwiczala Antoni 
Moderator forum


Zainteresowanie grupą: Motyle dzienne i niektóre macro
Wiek: 73
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 2126
Skąd: Kaczyce
Wysłany: 2007-05-14, 23:35   

Właściwie to najbardziej namieszał sam Łukasz, pisząc
Cytat:
l. quercus,
Nazwy rodzajowe pisze się z dużej litery. ale takiego rodzaju na "I" z quercus-em nie ma. Można się było domyślić jedynie po tych kokonach. :)
_________________
Antek
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
statystyka