motyle.info - Portal lepidopterologiczny
ForumPomocSzukajUżytkownicyPopularne książkiGaleriaDownload

Menu
Strona Główna
Ankiety
Użytkownicy
Szukaj
Rejestracja
Redakcja
Statystyki

Zawartość Portalu
  Towarzystwo
   Ochrony Motyli   


  Baza danych
"-Zawisaki Polski"


  Rozmieszczenie motyli
dziennych w Polsce


  Artykuły

  Wywiady

  Popularne książki

  Hodowla

  Wabienie do światła

  Wabienie do przynęty

  Przechowywanie motyli

  Fotografowanie motyli

  Ciekawostki

  MotylarniaOstatnie tematy
» Piwo z miodem dla motyli
» Proszę o oznaczenie
» Jaka to górowka?
» Proszę o pomoc w oznaczeniu gąsienicy
» Problem z lokum dla poczwarki
» Prośba o rozpoznanie
» Ktoś pomoże?
» modraszek
» Co to za gatunek?
» Co to za gatunek?
» modraszek
» Czy http://sklep.tropicalinsects.com/ jest wciaz czynne?
» Jaki to gatunek? gasienica z salaty
» Ładna gąsienica, ale do kogo należy?
» modraszek
» Mieniak strużnik?
» Pomoc w identyfikacji
» Prośba o pomoc w identyfikacji

Linki


Forum EntomologiczneZawisaki PolskiMotyle Europy CentralnejPolskie Towarzystwo Entomologiczne Motyle z Nexo

Kto tylko znajdzie się na polskim wybrzeżu na dłużej niż na tydzień i nie jest typową "stonką", która rano idzie z całym ekwipunkiem na plażę i siedzi tam do późnego popołudnia, ma okazję zwiedzać i podziwiać. Pytanie jest tylko co. Od trzech lat z rzędu jeżdżę z przyjacielem do Orzechowa (ok. 6 km od Ustki), a ponieważ jesteśmy typami podróżników i zwiedzaczy, pokonujemy nieraz kilkadziesiąt kilometrów, aby podziwiać architekturę, krajobraz czy florę i faunę. W tym roku wygospodarowaliśmy jeden dzień na wycieczkę na Bornholm.

Z Ustki w soboty, niedziele i poniedziałki kursuje do miasta Nexo na wyspie Bornholm katamaran Baltic Spirit. Przejazd trwa zazwyczaj dwie i pół godziny, ale nie dajcie się zwieźć - nasza podróż powrotna trwała prawie cztery godziny a ja osobiście spędziłam ją z rowerami na świeżym powietrzu, opryskiwana przez falę, gdyż było to jedyne miejsce, gdzie udało mi się ujarzmić chorobę morską wywołaną siłą wiatru 4 w skali Boforta, a ponoć bywa i gorzej... Bynajmniej wyjazd jest zazwyczaj o godzinie 8 rano a wyjazd z Nexo tego samego dnia ok. godz. 19.00. Należy pamiętać o paszportach - jedziemy w końcu do Danii. Można zabierać własne rowery, ale na Nexo znjaduje się wypożyczalnia rowerów. Niewątpliwą atrakcją Nexo jest Motyli Park (Bornholms Sommerfugelpark & Tropeland) w wielkiej cieplarni o powierzchni 900 m2.

Można tu podziwiać setki żywych motyli, kilka rodzajów ptaszków (które zazwyczaj się ukrywają w gęstym listowiu na ziemi labo pod sufitem), kwiaty, tropikalne rośliny oraz wspaniałe kompozycje ogrodowe z miniaturowymi stawami. W powietrzu unosi się niezwykły egzotyczny zapach i przeraźliwa wilgoć. Spacer po gigantycznej szklarni to wielka frajda, nie tylko dla entomologów, ale trzeba się przygotować, że ciężko się oddycha i już po kilku minutach jest się całym mokrym. Motyle są wszędzie, mnóstwo motyli. Niektóre w ogóle się nie krępują i siadają wszędzie, niektóre siadają ukazując swoje przepięknie i niesamowicie ubarwione skrzydła.

Innych kolory można podziwiać w locie, gdyż jak usiądą zamykają swoje egzotyczne barwy w sobie i nawet po długich namowach nie chcą uchylić rąbka tajemniczego świata kolorów i wzorów. W szklarni znajdziemy również różne praktyczne informacje na temat istniejącej tu flory i fauny, jak i możliwość zajrzenia na "zaplecze" i podziwiania różnych kokonów. Aparatem fotograficznym (lustrzanką) eksperymentuje od półtora roku, a po raz pierwszy robiłam zdjęcia owadom, i to jeszcze nie zawsze posłusznym modelom, efekty biegania, sapania, próśb i gróźb widać w ząłączeniu. Każdemu gorąco polecam taki wyjazd, ze szczególnym uwzględnieniem motylarni.
Niestety w Polsce nie ma jeszcze takiego wynalazku. Na pewno będę pierwszym i stałym gościem! Słyszałam, że podobna motylarnia jest w Innsbrucku (Austria).
Wobec tego miłych i udanych łowów.

Ania Müldner


Informacje praktyczne:
Prom: www.zegluga.gda.pl/kolokolo.html

Motylarnia: Nexo Bornholms Sommerfugelpark & Tropeland, ul. Gl. Ronnevej 14;

czynny od połowy maja do końca września, pn.-sb. 10.00-18.00; 50 DKK dorośli, dzieci zniżka.

Życzymy wielu literackich pomysłów i liczymy na Wasze artykuły. - Redakcja

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
Polskie Towarzystwo Entomologiczne [  motyle.info : Fascynacja - Wiedza - Ochrona  ]

    Portal pod patronatem Sekcji Lepidopterologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego
 
statystyka