motyle.info - Portal lepidopterologiczny
ForumPomocSzukajUżytkownicyPopularne książkiGaleriaDownload

Menu
Strona Główna
Ankiety
Użytkownicy
Szukaj
Rejestracja
Redakcja
Statystyki

Zawartość Portalu
  Towarzystwo
   Ochrony Motyli   


  Baza danych
"-Zawisaki Polski"


  Rozmieszczenie motyli
dziennych w Polsce


  Artykuły

  Wywiady

  Popularne książki

  Hodowla

  Wabienie do światła

  Wabienie do przynęty

  Przechowywanie motyli

  Fotografowanie motyli

  Ciekawostki

  MotylarniaOstatnie tematy
» Piwo z miodem dla motyli
» Proszę o oznaczenie
» Jaka to górowka?
» Proszę o pomoc w oznaczeniu gąsienicy
» Problem z lokum dla poczwarki
» Prośba o rozpoznanie
» Ktoś pomoże?
» modraszek
» Co to za gatunek?
» Co to za gatunek?
» modraszek
» Czy http://sklep.tropicalinsects.com/ jest wciaz czynne?
» Jaki to gatunek? gasienica z salaty
» Ładna gąsienica, ale do kogo należy?
» modraszek
» Mieniak strużnik?
» Pomoc w identyfikacji
» Prośba o pomoc w identyfikacji

Linki


Forum EntomologiczneZawisaki PolskiMotyle Europy CentralnejPolskie Towarzystwo EntomologicznePrzechowywanie motyli

Aktualna zawartość działu:

Gabloty        Pudła        Koperty        Przechowywanie kopulatorów

 


 

 Gabloty


Najczęściej spotykanym sposobem przechowywania spreparowanych motyli jest wpinanie ich do gablot.

Gabloty takie posiadają na dnie piankę (egzamin zda również dobrze przycięty styropian, a nawet karimata), w którą wbija się naszpilone okazy. Górną częścią gabloty jest szyba szczelnie osadzona w drewnianej ramie. Często otwieranie gabloty jest nieco oporne. Dzieje się tak za sprawą karbu, który jest na łączeniu górnej i dolnej części - ma on za zadanie utrudnić dostanie się do gabloty szkodników niszczących zbiory. Lekkie podważenie zwykłym nożem na wszystkich rogach bardzo ułatwia sprawę otwarcia.

Układ okazów w takiej gablocie zależy wyłącznie od jej właściciela, choć bardziej estetyczne i na dłuższą metę wygodniejsze wydaję się być ułożenie według systematyki danej grupy.

Gablota entomologiczna   Karb uszczelniający gablotę


Ostatnio coraz bardziej popularne jest stosowanie różnego rozmiaru kartoników, które układa się w gablocie. Kartoniki ułatwiają nie tylko uporządkowanie zbioru, ale także dostęp do wyselekcjonowanej grupy. Przełożenie okazów z jednej gabloty do drugiej zajmuje tylko kilkanaście sekund.

Gablota z kartonikami   Pojedynczy kartonik wyciągnięty z gabloty


 Pudła


Jest kilka różnych rodzajów pudeł nadających się do przechowywania motyli.

Pudła entomologiczne

Wyglądają zupełnie jak gabloty entomologiczne. Jedyną różnicą jest wieko, które nie posiada szyby - w jej miejscu jest drewniana płyta. Są one równie szczelne jak gabloty ponieważ w miejscu łączenia posiadają karb.

Pudła z zawiasami

Choć niegdyś bardzo popularne, dziś są to już dość rzadko spotykane pudła po różnego rodzaju produktach. Najczęściej są to drewniane pudła po cygarach. Ich stosowanie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia okazów przez szkodniki, gdyż ich szczelność pozostawia niestety wiele do życzenia.

Stare pudło po cygarach

 

Plastikowe pojemniki

Już od wielu lat można kupić na polskim rynku produkty spożywcze sprzedawane właśnie w plastikowych pojemnikach. Najlepsze wydają się grubsze pojemniki po lodach. Niestety pojemniki po najtańszych lodach mają zbyt cienkie ścianki i zbyt słaby rodzaj użytego plastiku, co daje zbyt słabą ochronę okazów. Na dodatek wieko często nie przylega odpowiednio szczelnie. Najlepiej spisują się pojemniki typu użytego w lodach "Carte d'Or". Dobre są też plastikowe pojemniki do przechowywania żywności - mają dobrą szczelność, są łatwo dostępne i dość tanie. Na dnie takiego pudła można umieścić taką samą piankę jak w gablocie. Można też przyciąć kawałek styropianu (np. kawałek styropianowej wytłoczki po jajkach - zdjęcie poniżej)

Pudełko po lodach

 

 Koperty


Motyle nierozpięte należy przechowywać pojedynczo w specjalnych kopertach. Taką kopertę można samemu wykonać z kalki kreślarskiej, papieru śniadaniowego lub do pieczenia (im bardziej przezroczysty, tym łatwiej zobaczyć, co jest wewnątrz koperty).

Prostokątną kartkę zaginamy wzdłuż linii pomiędzy poszczególnymi punktami (patrz schemat poniżej) według następującej kolejności :

  1. wzdłuż linii B - C
  2. wzdłuż linii A - B i C - D
  3. wzdłuż linii E - B i C - F

Wielkość koperty dobieramy tak, aby w trójkącie ABC zmieścił się obrys motyla, który ma być w niej umieszczony.

Schemat zagięć koperty   Złożona koperta

Należy pamiętać o opisaniu koperty (dane, które będą potem umieszczone na etykietce okazu). Zakopertowane okazy umieszczamy w pudle entomologicznym lub innym szczelnym (np. plastikowym, zamykanym na karb) pojemniku.

Plastikowy, szczelny pojemnik na koperty   Plastikowy, szczelny pojemnik na koperty

Na wszelki wypadek powinno się co pewien czas kontrolować takie pojemniki i sprawdzać czy nie przedostały się do nich szkodniki. Dobrze przechowywane, zakopertowane motyle mogą czekać na rozpięcie dzięsiątki lat, pozostając jednocześnie w idealnym stanie.

Kopertowanie jest wygodnym i bardzo szybkim sposobem zabezpieczenia okazów, który jest bardzo przydatny gdy nie ma czasu lub warunków na rozpinanie. Metoda kopertowania nadaje się najlepiej do motli dziennych, gdyż mają one dość wąski tyłów i odwłok. Gatunki o krępej budowie ciała (np. większe zawisaki) mogą się źle układać wewnątrz koperty i sa bardziej narażone na zgniecenie.

 

 Przechowywanie kopulatorów


Wypreparowane kopulatory zatopione w euparalu (jest to rodzaj żywicy syntetycznej) lub balsamie kanadyjskim są umieszczane na mikroskopowych szkiełkach podstawowych, stąd ich przechowuje się je w taki sam sposób jak wszystkie inne preparaty mikroskopowe.

Służą do tego specjalne kartonowe tacki lub pudła. Tacki mają tę zaletę, że od razu widać preparat i opis na szkiełku więc można szybko wybrać potrzebny preparat, ale na jednej tacce zmieści dużo mniej preparatów niż w pudle. Pudło daje też preparatom lepsze zabezpieczenie przed uszkodzeniem.

Tekturowa tacka do preparatów   Pudło do preparatów

Wypreparowane kopulatory można też przechowywać w kropli gliceryny lub słabym roztworze alkoholu (w drugim przypadku powinny one być przechowywane w lodówce). Można do tego wykorzystać probówki Eppendorfa - małe, zamykane plastikowe fiolki. Przy większych ilościach warto je umieścić w specjalnie przeznaczonych do tego celu plastikowych pudełkach.

probówki Eppendorfa   Naszpilona kapsułka
Pudełko z probówkami Eppendorfa   Naszpilone kapsułki

Preparaty w kropli gliceryny można też przechowywać w specjalnych kapsułkach umieszczonych na szpilce entomologicznej tuż pod okazem. Jeżeli używamy osobnej szpilki to należy pamiętać o jej odpowiednim zaetykietowaniu.

 

 Jeśli używasz uzywasz innego sposobu przechowywania motyli, to zapraszamy do przesłania jego opisu - zostanie on umieszczony pod tym artykułem.
Można też nadsyłac wszelkiego rodzaju porady i spostrzeżenia dotyczące przechowywania motyli.

Istnieje też temat forum poświęcony temu działowi - jesli chcesz coś dodać do treści, lub wyrazić swą opinię, to możesz to zrobić właśnie tu :

Forum -> Komentarze do poszczególnych działów -> "Przechowywanie motyli"Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl lightbrown
Polskie Towarzystwo Entomologiczne [  motyle.info : Fascynacja - Wiedza - Ochrona  ]

    Portal pod patronatem Sekcji Lepidopterologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego
 
statystyka